DE BIERSECTOR VERKOOPT ZICHZELF VRAGENVUUR i Nederlandse Brouwers behartigt de belangen van de acht grootste in Nederland gevestigde bierbrouwerijen Over de accijnsverhogingen van de laatste jaren en de verhoging van de alcoholleeftijd naar 18 jaar hebben ze een duidelijke mening. We stelden vijt vragen aan directeur Cees-Jan Adema. De accijnsverhoging levert de overheid niet de gewenste extra inkomsten op. Integendeel. Wat doen jullie daaraan? "Bij het verhogen van de accijnzen is vooral gekeken naar de directe opbrengsten en niet naar het brede kader zoals de plotselinge, forse afzetdaling en het verlies van btw-inkomsten en werk gelegenheid. Voor de BV Nederland is de accijnsverhoging een zeer nadelige maatregel gebleken. Wij willen daarom dat de accijnzen verlaagd worden, zodat ze meer in lijn zijn met de landen om ons heen. Bovendien vinden wij dat de overheid voortaan beter vooronderzoek moet doen. Daar kunnen wij bij helpen aangezien we dicht op de markt zitten. We zullen de komende tijd de media zoeken en de discussie aangaan met woordvoerders in de Tweede Kamer." Was de Week van het Nederlandse Bier (15 t/m 25 mei) onderdeel van deze discussie? "Nee, al is de term 'accijns' weieens gevallen. Deze week is 'het feestje van het bier' en eigenlijk één grote promotie voor het bier in Nederland. Consumenten konden brouwerijen bezoeken en meer te weten komen over bier: de oorsprong, de ingrediënten. Door de positieve kant van bier te belichten, proberen we ambassadeurs te kweken. Niet moeilijk als we de juiste verhalen vertellen, want de biersector verkoopt zichzelf." Wat dragen jullie bij aan verantwoord alcoholgebruik? "longeren beginnen tegenwoordig later met het drinken van bier dan enkele jaren geleden en drinken minder. Een positieve ontwikkeling. Ouders spelen daarbij een belangrijke rol. Daarom gaan wij juist met die doelgroep aan tafel om te zien hoe we deze trend kunnen voortzetten. We willen jongeren wijzen op de gezondheidsaspecten en kijken of er een rol voor ons is weggelegd, en zo ja op welke manier wij ouders kunnen ondersteunen." Toch staan jullie niet achter de verhoging van de alcoholleeftijd van 16 naar 18... "Ons grote bezwaar is de timing. Men is er nog niet klaar voor. Een norm die niet breed gedragen wordt, heeft geen effect. Wij hadden de verhoging liever uitgesteld tot 2016, maar terugdraaien maakt de verwarring alleen maar groter. Dus zetten we onze schouders eronder. Een norm is een norm en die moet gehandhaafd worden. Ook door gemeenten en ouders!" Duurzaamheid, is dat ook belangrijk voor jullie? "In vergelijking met andere sectoren en internationaal gezien loopt de biersector hierin voorop als je kijkt naar de resultaten die gehaald zijn met onder andere energie- en waterbesparing. Zo zijn we bezig met onderzoek naar nieuwe gerstrassen en het keurmerklandschap. Door de veelheid aan keurmerken ziet de consument door de bomen het bos niet meer. Ook moet de focus meer komen te liggen op de gehele keten, niet alleen binnen de brouwerij. Denk bijvoorbeeld aan logistieke verbeteringen." bov|fr|L6^a nu/d/e MPArprasit i^ni. mpgazine, He^neken nl magazine 17

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 17