INTERVIEW Met de benoeming van Pascal Gilet tot Algemeen Directeur van HEINEKEN Nederland zit er voor het eerst een buitenlander op deze positie. HNL Magazine sprak met de Fransman die sinds 1 april de opvolger is van Philip de Ridder. r unnen we het gesprek in het Nederlands AMIEK voeren?" De eerste vraag aan Pascal levert meteen al een verrassend antwoord op: "Ja". Dat hij van origine uit Frankrijk komt blijft natuurlijk hoorbaar, en als het hem een enkele keer niet lukt het juiste Nederlandse woord te vinden, schakelt hij over op Engels. Maar tijdens het gesprek zal blijken dat dat niet vaak nodig is. "In een eerdere periode voor HEINEKEN heb ik zes jaar in Ne derland gewerkt, maar toen sprak ik alleen maar Engels. Tijdens mijnwerk bij Alken-Maes heb ik al een stuk beter geleerd om Nederlands te spreken", zegt hij. "De drie brouwerijen die we daar hebben, staan in Vlaanderen. Hoewel de Vlaming over het algemeen ook Frans spreekt, heb ik er toch een 'taalbad' genomen in Spa en privélessen gevolgd. Daarnaast ben ik recent een week bij 'de nonnen' in Vught geweest. Dat is heel intensief. Vier ver schillende docenten die alleen maar Nederlands met je spreken. Het belangrijkste verschil met België? Die harde klanken van jullie - spert zijn mond wijd open en maakt harde g-klanken - Gu, gu. Maar ik vind het vooral heel belangrijk de taal te beheersen. Ik wil het goed leren spreken. Ik zal ook wel moeten. Als je, zoals ik, uit de Provence komt, praat je nogal graag." Toen Pascal Gilet de vraag kreeg of hij Philip de Ridder op wilde volgen in diens functie hoefde hij daarover geen seconde te twijfelen. "Dit is zo'n eer. Wat zeg ik, een droom." Zijn eerste weken op de brouwerij worden vooral gekenmerkt door veel kennismaken. Van directe collega's tot de dames bij de receptie. Met Philip ging hij naar vergade ringen op het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en trof daar beleidsmakers. In mei zal hij nog één keer met zijn voorganger op stap gaan naar een bijeenkomst van de Neder landse Brouwers. Voor de één om kennis te ma ken, de ander neemt er met een ferme handdruk definitief afscheid van de branche waarin hij bijna dertig jaar werkzaam was. Voordatje in deze functie werd benoemd wasje elf maanden Managing Director West- Europa. Vond je het niet jammer om daar al zo snel te vertrekken? "Ja. Het was een nieuwe functie waarin ik verantwoordelijk was voor onze werkmaatschappijen in België, Portugal, Zwitser land en Ierland en voor de West Europese Export en Wereldwijde Duty Free-activiteiten. Op die landen zitten veelal nieuwe landenmanagers die we aan het begeleiden zijn. En juist het coachen, het beter maken van mensen, het ontwikkelen daarvan, vind ik heel belangrijk. En leuk om te doen. Het is jammer dat ik daar niet langer aan heb kunnen bijdragen. Maar als je deze mogelijk heid krijgt..." Van 2010 tot 2013 wasje Algemeen Direc teur van Alken-Maes in België. In die periode zorgde je voor markt- en omzetgroei in de thuismarkt van AB InBev. Alken-Maes is nu weer een zelfbewuste nummer twee. Wat is vervolgens de uitdaging om baas te zijn van een marktleider als HEINEKEN Nederland? "Je moet nooit vanuit een positie als marktleider naar de markt kijken. Dat je marktleider bent betekent van tijd tot tijd dat je je als zodanig moet gedragen. Je verantwoordelijkheid nemen richting politiek en overheid als het gaat om accijnsverhogingen bijvoorbeeld. En ook door te blijven innoveren en nieuwe segmenten te ont dekken. Maar je mag nooit achterover leunen. In België waren we de 'challenger', het bedrijf dat de marktleider uitdaagde door actief te zijn. En dat is precies wat een marktleider ook moet doen. Actief zijn. In alle opzichten. Als je je niet zo gedraagt, ben je geen marktleider. Gelukkig staat HEINE KEN al een paar jaar in die 'challenger mode'." Intern is de 'Not an Inch Back'-strategie ont wikkeld. Hoe zien we dat terug in het beleid dat jij gaat voeren? "Door te winnen en weer te groeien. Dat is onze prioriteit voor de komende jaren. Niet alleen in Nederland, maar in heel West-Europa. We moeten daarbij hard werken aan de bier-categorie plus aanpalende gebieden en aan ons marktaandeel. Als brouwer hebben we te lang stilgezeten. Pils is ons belangrijkste product en daar hebben we heel veel energie in gestopt. Door de kwaliteit van het serveren en download nu de APP-VERSIE van HNL magazine heineken NL magazine 7

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 7