Over AirKeg De commerciële productie van AirKeg op Colonne 43, de gloednieuwe lijn in Zoeterwoude, is begin maart van start gegaan. Het nieuwe product en de nieuwe lijn zorgen voor de nodige uitdagingen voor de operators en de betrokken afdelingen. Flexibiliteit Ondersteuning afdelingen Uzi "Vanaf half februari zijn we gaan proefdraaien en hebben we kegs afgevuld voor kwaliteitstesten," vertelt Rayonmanager Verpakken Wichert de Jong. "Die kegs gaan eerst in quarantaine en worden per week vrijgegeven. Begin maart begonnen we met het afvullen van 1.500 kegs per week. Dat aantal stijgt sinds die tijd iedere week. Er zijn soms nog wat opstartproblemen, maar als de lijn draait dan gaat het goed. Het tempo is niet te vergelijken met blik- of glaslijnen omdat er veel meer werk in zit. Goed nieuws is dat we zien dat de lijn vanaf week 10 steeds beter gaat draaien! De uitrol in de Verenigde Staten staat gepland voor april." "De bezetting van de nieuwe lijn komt van Colonne 41/42, omdat het plan is dat die ploegen alle drie de lijnen gaan bemannen," vervolgt Wichert. "Dat heeft zijn weerslag op de 41/42, waar men met minder vaste mensen wel dezelfde prestatie moet leveren. Alle veranderingen vragen veel flexibiliteit van de betrokkenen. Bij een storing komt het soms voor dat ze opeens een uur of twee langer moeten blijven om de lijn leeg te draaien en weer schoon achter te laten." Opstartcoördinator Erik Pronk: "Uit ervaring weet ik dat flexibiliteit bij nieuwbouw en NPI's een belangrijke rol speelt. Ik houd er automatisch rekening mee. Ondanks de inspanningen is helaas niet alles te voorzien. Belangrijk is wel om het thuisfront erbij te betrekken." "Omdat de nieuwe lijn zo anders is, kan ik veel leren," reageert Operator Ali Turkoglu. "Ik vind het ook prettig om flexibel te werken. Als je het goed bespreekt met je collega's, is het prima te doen." Wichert: "Meerdere afdelingen werken aan de opstart. Het Laboratorium levert een man die alle monsters, metingen en kwaliteitcontroles doet. Technologie en Kwaliteit leveren mensen die een belangrijke rol hebben in het valideren van de lijn en het borgen van de productkwaliteit. De Onder- houdsgroep maakt onderhouds- en smeerplannen van de lijn en ook het Projectenbureau biedt onder steuning." "Zowel de machines als de materialen zijn nieuw ontwikkeld, waardoor opnieuw alle risico's voor dit specifieke eindproduct moeten worden afgewogen," zegt Renée van Lierop-Meulepas die als Technoloog Verpakken betrokken is bij de opstart. "Hiervoor is een goede samenwerking nodig tussen Global, HNS, de Brouwerij Zoeterwoude en uiteraard de betrokken leveranciers. Dit is essentieel om tot een goede borging van de kwaliteit van het eindproduct te komen." Eric de Roode, Medewerker Laboratorium: "Deze lijn is uniek omdat alles behalve de palletiser een primeur is voor HEINEKEN. Voor de operators is dit het echte pionierswerk en voor de kwaliteits analyses is het ontwikkelen voor de juiste methodiek een grote uitdaging." De AirKeg is een uniek one-way fust met een inhoud van 20 liter. De hoogwaardige technologie is intern ontwikkeld door Global Innovations in nauwe samenwerking met Global Supply Chain en diverse leveranciers. Het fust bestaat uit twee plastic containers die in elkaar zitten. Door lucht tussen deze containers te blazen, wordt het binnenste fust leeg gedrukt. Deze techniek vind je ook bij kelderbiersystemen. Klanten hebben voor het tappen geen CO2 meer nodig, maar gebruiken een speciale luchtcompressor. Dat levert hen een kostenbesparing op. AirKeg wordt geproduceerd met Newcastle Brown Ale en Heineken bier voor de Amerikaanse markt. Onder de naam 'BrewLock' wordt AirKeg in april in de US gepresenteerd aan 1.500 distributeurs.

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 27