vmm 'Een bij na-ongeval label is een duidelijk signaal' WERKEN Essentieel element van het veiligheidsbeleid binnen HNS is het melden van onveilige situaties en bijna-ongevallen. Allround Operator Ger de Beus van de afdeling Verpakken in Den Bosch schreef op 10 maart twee zogenoemde bijna-ongeval labels. Bijzonder, omdat Ger ook betrokken was bij het laatste ongeval op de afdeling. Onderzoek Niet duidelijk Dat ongeval gebeurde op 28 november 2013 in de late dienst. Terwijl Ger bezig was een storing te verhelpen aan de depalletizer van Colonne 8, zag hij dat een andere machine ook gestopt was. Twee lijnen stil, dat was in zijn beleving teveel van het goede. In zijn poging de situatie snel op te lossen, struikelde hij over een 15 centimeter hoge geleider van een schuifdeur. Met zijn voorhoofd belandde hij op een stalen trapleuning. Gevolg: een zware hersenschudding en veel last van duizelingen. Uiteraard wordt na zo'n ongeval gezocht naar oorzaken en verklaringen, onder meer in de vorm van een 5xWhy procedure. Duidelijk was dat de geleider beter gemarkeerd had moeten zijn en dat Ger in zijn haast in ieder geval niet voldoende tijd nam om veilig te werk te gaan. Toch is dat niet het hele verhaal. Ger: "Na zo'n ongeval spoel je zelf die hele film nog heel vaak terug. Wat heb ikzelf verkeerd gedaan? Waarom is het gebeurd? Ik besefte dat die duizelingen in mijn hoofd er in feite al langer waren. Misschien waren ze wel net zo goed oorzaak als gevolg van mijn val. Achteraf zijn er op het werk wel signalen geweest zoals momenten dat ik me niet lekker voelde en dat ook wel aangaf. Je gaat door, terwijl je eigenlijk stil zou moeten staan bij wat er met je gezondheid aan de hand is." Inmiddels is Ger weer op therapeutische basis aan de slag. Ger: "Dat gaat op en af. Ik heb heel wat artsen bezocht, maar nog steeds is niet helemaal duidelijk waar die duizelingen vandaan komen. Duidelijk is dat ik een aantal jaren geleden een licht herseninfarct heb gehad. Maar dat is nog steeds niet de belangrijkste oorzaak. Binnenkort wordt er een scan van mijn rug gemaakt. Waar ik op dit moment vooral last van heb, is dat die duizelingen me onzeker maken in mijn werk, maar bijvoorbeeld ook als ik auto rij. Het zal toch niet nog een keer gebeuren? De situatie heeft me wel geleerd dat je in ieder geval ook heel duidelijk moet zijn. Vandaar dat ik heel alert ben op gevaarlijke situaties. Als ik zo'n situatie aantref, maak ik er meteen melding van. Een bijna-ongeval label is een heel duidelijk signaal."

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 25