1ft HNS HNS VISIE 2015 "Meer effectieve productietijd betekent dat we klanten op tijd kunnen beleveren." NIEUWS 5W's van de HNS Visie 2015 Peter Gründmann: Reductie grote ombouwen Ideaal spoorboekje Samenwerking W1 Trots Wij zijn er trots op, inter nationaal hét voorbeeld te zijn voor collega-brouwerijen binnen HEINEKEN. Met Nederland als bakermat van het concern, lopen wij voorop op het gebied van veiligheid, TPM, kwaliteit, productiviteit, innovatie, logistiek, planning en customer service. W2 Economisch klimaat Om in het huidige eco nomische klimaat de winstgevendheid van onze organisatie en die van onze klanten op peil te houden, introduceren wij steeds nieuwe producten en bieden wij een aantrekkelijke prijs door een continue focus op kosten. W3 Globalisering HEINEKEN Binnen het wereldwijd groeiende HEINEKEN concern is HNS een aantrekkelijke leverancier van bier. We zijn altijd competitief op het gebied van kwaliteit, service level en kostprijs. W4 Duurzaamheid A Wij onderscheiden ons op het gebied van duurzame ontwikke ling. Door onze brouwerijen en ketens verder te verduurzamen, blijven wij onze positie binnen en buiten het HEINEKEN concern versterken en dragen wij bij aan de maatschappij van de toekomst. W5 Virtueuze cirkel \j»/ Wij dagen onszelf uit om mee te blijven spelen in de top van HEINEKEN. Daarbij draait het om een virtueuze cirkel met een opwaartse beweging, waarmee wij onze concur rentiepositie steeds verder ver sterken. Een interessante kost prijs leidt tot nieuwe volumes. En door die nieuwe opdrachten kunnen we onze kostprijs weer interessanter maken. Duncan Moser (Manager Verpakken Den Bosch) en Wilko Sierksma (Manager Supply Chain Planning) legden het afgelo pen jaar bij alle aanpalende afdelingen de vraag neer om een bijdrage te leveren aan het verhogen van de O PI van Colonne 15 teneinde samen de doelstellingen van de HNS Visie 2015 te behalen. Besloten werd een Kaizen Team te starten met daarin vertegenwoordigers van de afdelingen Shopfloor Control, Tactische Planning, Productie Den Bosch en TPM. "Na ombouw naar de K2R fles kwam Colonne 15 niet goed op stoom en de OPI's bleven achter," zegt Kaizen team leider Peter Gründmann van Tactische Planning. "Er werd veel overgewerkt om aan de vraag te kunnen voldoen, zeker vorig jaar. Planningtechnisch is de lijn een hele uitdaging. Er wordt veel omgebouwd omdat er meerdere bier- en fles soorten op de lijn worden geproduceerd. Vooral de fles- en kratwissels zijn grote ombouwen die tussen de 180 en de 240 minuten in be slag nemen. Per week hadden we op deze lijn vijf van die ingrijpende operaties en dat had een negatief effect op de OPI. Onze conclusie was dan ook dat we ons eerst moesten richten op de grote ombouwen." Productiecoördinator Gert van Leeuwen (Verpakken Rayon 2 Den Bosch): "De impact van een grote ombouw van krat en fles is op een retourlijn groter dan bij een andere exportlijn. Dat heeft te maken met de retourstromen en de afwezigheid van een krattenbuffer in de lijn. De kratten- stroom in de lijn is korter dan de flessen- stroom, waardoor de lijn eerst moet worden leeg gedraaid voordat de nieuwe flessen kunnen indraaien. Het percentage stilstand door ombouwen was in de loop der jaren opgelopen van 5% naar 10% door NPI's. Ons doel met het Kaizen Team was de vijf grote ombouwen per week te reduceren tot drie om daarmee de OPI van Colonne 15 op te krikken." "Tactische Planning doet de middellange termijn planning en Shop Floor Control de korte termijn planning," aldus Teamlid Paul Bakker (Shop Floor Control Den Bosch). "Van Peter Gründmann krijg ik elke week twee weken aan orders door gestuurd voor Colonne 15Aen 15B. Daar bedenk ik de meest optimale volgorde voor. Wat ik plan, heeft veel impact op het aantal ombouwen op de 15. Het lijkt vaak makkelijk: je plant één week Heineken bier, dan een week speciaal- bieren en dan weer een week Heineken. Maar zo eenvoudig is het niet. Om een meer verfijnde planning te maken, moet er ook worden gekeken naar beschikbaar heid van biersoorten en verpakkings materiaal. We maken verse producten, dus er valt wel eens een gat als een biersoort nog niet klaar is. Dat moeten we dan opvullen om de capaciteit van de lijn te benutten, maar natuurlijk zonder extra te hoeven ombouwen." "Je ontkomt op deze lijn niet aan om bouwen," zegt Peter Gründmann. "Dus moesten we slimmer en efficiënter gaan plannen. We onderzochten welke ombouw van welke flessoort hoeveel tijd kostte en wat dan het meest gunstige vierwekelijkse ombouwschema zou zijn met inachtname van klantwensen. Uiteindelijk heeft Gert van Leeuwen een vierwekelijks schema - ook wel 'spoorboekje' genoemd - ontwikkeld. Dat schema heb ik neergelegd in de operationele forecast om te zien of het haalbaar was. Het is daarna een aantal keren aangepast voor de meest optimale planningsvolgorde van de pro ducten, gezien de marktvraag. Dankzij dit spoorboekje kunnen we het aantal grote ombouwen op termijn reduceren van vijf naar drie per week. Dat scheelt ongeveer acht uur stilstand per week en bespaart veel geld. In potentie levert het 4% OPI verhoging op. Momenteel zitten we op 3,2 ombouwen per week, dat komt door veel nieuwe NPI's als Radier en Grapefruit." "De clustering van pakketten geeft meer rust in de planning en minder ad hoe wijzigingen," aldus Gert van Leeuwen. "De gemiddelde ombouwtijd van 10% over de twee lijnen, hebben we terug kunnen brengen naar 6,5%. Dat is een grote stap vooruit. Het spoorboekje moet wel goed worden onderhouden. Als er een nieuwe fles of krat op de markt komt voor deze productielijnen, passen we het weer aan." "Rond het voorjaar starten we met grote runs zomerbieren zoals de Radiers," zegt Paul Bakker. "Suikerhoudende bieren soorten zoals Radier worden steeds populairder, maar hebben een uitge breidere ombouw. Om ombouwtijd te besparen is het daarom essentieel om die te combineren in één lange run. Voor de meest optimale cyclus zullen we het spoorboekje dus continu moeten aanpas sen aan de trends en het succes van NPI's." "Ik vond het mooi om dit samen te doen met drie verschillende afdelingen," vervolgt Paul Bakker. "Kijk, voor mij is wisselen van een producttype een kwestie van het verschuiven van een groen en een blauw blokje, maar het inzicht wat dat voor impact heeft op de lijnen, heb ik nu pas goed. Dat zorgt voor wederzijds begrip. Afwijkingen op het spoorboekje houden we gezamenlijk bij en rapporteren we in het DCS. Zo blijven we allemaal betrokken." Gert van Leeuwen: "De samenwerking is echt fantastisch goed verlopen. We hadden korte lijnen, waardoor we meteen op vreemde situaties konden anticiperen. Samen zijn we tot een goede oplossing gekomen die acceptabel is voor ieder een. In het verleden reageerden we meer ad hoe op signalen, nu hebben we het vooraf goed geregeld. Ons Kaizen Team is inmiddels afgerond. Wekelijks bekijken we hoe het gaat, meten we de resultaten en checken we of het allemaal is geborgd in onze DCS standaard." "Meer effectieve productietijd betekent dat we klanten op tijd kunnen beleveren," zegt Peter Gründmann tot slot. "Het nieuwe spoorboekje draagt bij aan een betrouwbaarder productieplan. Een mooi resultaat"

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 24