OP WEG NAAR 2020 I VRAGENVUUR Om te zorgen dat HEINEKEN in 2020 de groenste brouwer wereldwijd is, staan ervoor 201 k en 2015 verschillende projecten gepland. Vijf vragen aan Global Program Manager Green Brewer Peter Jonkers. Wat zijn de initiatieven voor dit en volgend jaar in Nederland? "Eén: het plaatsen van vier windturbines in Zoeterwoude parallel aan het spoor en de NilTwee: de aanleg van een biogasleiding tussen de water zuivering van waterschap Aa en Maas en de Bossche brouwerij. Drie: een elektrische vrachtwagen om de binnenstad van Amsterdam te bevoor raden. En vier: het optimaliseren van het gebruik van biogas uit onze eigen waterzuiveringen. Genoeg ambities dus." Hadden de windturbines niet allang moeten draaien? "Een aantal jaar geleden hoopten we de vier turbines binnen een paar jaar te realiseren. Dat is om verschillende redenen niet gelukt, maar de hobbels die het meeste tijd kosten, het verkrijgen van de vergunning en subsidie, zijn genomen. Naar verwachting kunnen we de onderdelen in de tweede helft van 2014 bestellen en kan de bouw in 2015 starten. Delta Energy realiseert het project, wij faciliteren slechts met ruimte en de toezegging dat we de geproduceerde elektriciteit volledig zullen consumeren in Nederland. Als alles meezit, draaien de windturbines volgend jaar." De aanleg van de biogasleiding gaat ook niet zonder slag of stoot, toch? "De vergunningaanvraag is iets vertraagd, maar we verwachten in augustus of september te starten met de aanleg van de leiding. Het gaat om een traject van twee kilometer. Niet bijzonder lang, maar we hebben te maken met een moeilijke variant. We kruisen onder andere een winter dijk, een snelweg (A59), een natuurgebied (Fransche Wielen) en een kanaal (de Dieze), met alle haken en ogen van dien. De biogasleiding moet vóór 1 oktober klaar zijn, want na die tijd mogen we niet meer onder dijken door boren. Halen we dit niet, dan moeten we wachten tot het voorjaar van 2015." Hoe staat het met het 'groene rijden'? "Vanaf dit voorjaar wordt ook de Amsterdamse binnenstad bevoorraad met een elektrische vrachtwagen. Stiller en schoner. Deze kan dagelijks 200 kilometer afleggen, voldoende om de afstand van het logistieke centrum naar de verschillende distribu tielocaties te overbruggen." Is het plafond al bereikt wat betreft het gebruik van biogas uit de ei gen waterzuivering? "Via onze eigen waterzuivering in Zoeterwoude en Den Bosch oogsten we uit het afvalwater biogas dat we kunnen gebrui ken als energiebron voor onze brouwerijen. In Nederland is die oogstings- graad vrij hoog, maar daarbuiten kan er nog veel winst behaald worden. Daarom delen we onze goede ervaringen en onze expertise met alle HEINEKEN-brouwerijen in het buitenland door specialisten op pad te sturen. In Nederland hoeven slechts de puntjes op de i gezet te worden, maar elders moet de i zelfs nog geschreven worden." download nu de APP-VERSIE van hnl magazine heineken NL magazine 13

Heineken NL Magazine | 2014 | | pagina 13