BRAND BIERBROUWWEDSTRIJD EEN DOORDRINKBAAR BIER GROOT VOLUME smaak, kraakhelder. Een heel prettig drinkbaar bier." Naast Mitra is supermarktketen Jumbo de andere distributeur in de Nederlandse retail. Een bier om trots op te zijn dus. En dat geldt bovenal voor Jacques Bertens. Het is immers 'zijn' bier dat deze middag zo enthousiast wordt ont vangen. De fanatieke amateurbrouwer uit Loon op Zand maakt al bijna dertig jaar zijn eigen bier. Thuis, in de eigen mini-brouwerij die hij op zolder heeft ingericht, zet hij met regelmaat de pannen op het vuur om bier te brouwen. Hij aarzelde dan ook geen moment om zich in te schrijven toen hij begin dit jaar hoorde dat Brand voor de tweede keer amateurbrouwers uitnodigde een eigen bier in te sturen. Voorwaarde: het moest een zwaar en blond bier zijn. Bertens ging de uitdaging aan en stelde zichzelf één belangrijke voorwaarde: 'Ik wil een onderscheidend bier maken.' Dus ging hij, met de slogan van Brand in gedach ten - 'meer hop, meer smaak' - op zoek naar een mooie mix van hopsoorten. "Ik wilde enerzijds een paar traditionele hopsoorten gebruiken, soorten waarmee ze op de brouwerij bekend zijn, en daar naast moderne Amerikaanse soorten als Cascade, Centennial en Amarillo gebruiken. Deze geven het bier extra fruitigheid." Ook selecteert hij een Engelse gistsoort die normaal gesproken bedoeld is om een traditionele ale te maken. Tevreden met het behaalde thuisresultaat stuurt hij de flesjes naar de brouwerij. Waar ze op 1 juni werden gekeurd door onder anderen Brand brouwmeester Rob Habets en bierkenner Derek Walsh. Bertens' Blond moet het opnemen tegen de bieren van 89 andere amateurbrouwers. Als aan het eind van de lange dag 'zijn' Blond als smake lijkste uit de bus komt voelt dat als een opluchting. Jacques Bertens is een bekende onder de ama teurbrouwers. Als keurmeester beoordeelt hij regelmatig tijdens onderlinge brouwwedstrijden ook het bier van zijn collega's. Dus waren de ogen extra op hem gericht. "Ja, het is heel mooi om dit te winnen", zegt hij. Half augustus komt Bertens naar Wijlre om mee te helpen als 'zijn' bier op grote schaal wordt gebrouwen in de ketels van Brand. Liefst 94.000 liter in één keer. Ook voor de Brand-brouwers is het een spannende dag. Gaan zij er in slagen het recept van Bertens zo te vertalen dat het ook op deze schaal dezelfde smaak krijgt? Zo'n twee maanden later en met een mooi glas Brand Zwaar Blond in de hand kan de trotse amateurbrouwer dit alleen maar beamen. "Echt een compliment voor de brouwers. Ze hebben alle vijf de hopsoorten gebruikt en het recept is heel goed richting het grote volume gestuurd. Zelf vind ik het een erg mooi bier geworden. Complex van smaak, moutig en met een duidelijk hopkarakter. Hij drinkt heel makkelijk weg." Hij wenkt de serveerster voor nog een glas. Deze schudt haar hoofd. De twee fust- jes zijn al helemaal op. Flesjes zijn er nog wel volop. Bertens vindt het prima. Als hem wordt gevraagd wat zijn volgende bier gaat worden antwoord hij "Welke? Ik heb ondertussen al een Tripel gebrou wen, een Saison en een Porter met houtsnippers. Vooral die laatste is heel mooi geworden." Voor de tweede keer neemt Brand een bier van een hobbybrouwer in productie. Was het vorig jaar nog een pils, dit jaar is het de Zwaar Blond. Het is zowel op fles als fust afgevuld. Het bier bevat 8,5% alcohol en smaakt het beste op 8 graden Celsius. Volgens Beer Image Manager Coen Dekker zal de Zwaar Blond, anders dan de pils, voorlopig in het gamma blijven. Als het aan Coen ligt komt er in 2014 zeker een derde editie van de brouwwedstrijd. Welk type bier de deelnemers dan moeten maken is nog niet bekend. Voor wie benieuwd is hoe een nieuw bier ontstaat, heeft Discovery Channel korte, één minuut documentaires gemaakt over de Bierbrouwwedstrijd en het brouwen van Zwaar Blond, die in november en december zijn uitgezonden. Bekijk de documentaires op HEINEKEN TV en in de applicatieversie van HNL Magazine. download nu de APP-VERSIE van HNL magazine heineken NL magazine 19

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 19