MIJN PRULLENBAK IS WEG! VRAGENVUUR Het is even wennen voor onze kantoorcollega's in Zoeterwoude. Gooide je voorheen je theezakje ot plastic bekertje nog in je eigen prullenbak, nu moet je ermee naar een van de ruim veertig speciale atvalscheidingsmeubels lopen. Rutger Kleinmann, Teamleider Facilitair Bedrijt, vertelt ons er meer over. Deden we niet al genoeg op het gebied van afvalscheiding? "We waren goed op weg, maar er was zeker ruimte voor verbetering. Nóg beter afval scheiden (organisch, kunststoffen, papier en restafval) zorgt ervoor dat uiteindelijk ruim de helft minder afval in de verbrandingsoven terechtkomt. Dat cijfer is berekend op wat er vorig jaar in tonnen aan papier en restafval is ingeleverd. Het afval van vandaag is de grondstof voor morgen. Van kantoorafval kunnen nieuwe producten worden gemaakt. Handdoekjes en toiletpapier van oud papier, maar ook de verwerking van organisch afval tot energie in de vorm van biogas. Dit initiatief sluit nauw aan bij de doelstellingen om uiteindelijk een CO2 neutrale brouwer te worden." Waarom alleen op het kantoor in Zoeterwoude en niet in de brouwerij(en)? "Dit is de eerste stap. We willen leren van de ervaringen en als het een succes wordt, zal er geleidelijk aan uitbreiding plaatsvinden. Op het hoofdkantoor werken zo'n 1.100 medewerkers. Hier is dus een flinke slag te maken. We hebben ook te maken met een kostenplaatje. De Z3 afvalscheidingsmeubels zijn een flinke investering die over zo'n 2,5 jaar is terugverdiend, mits we goed scheiden. Schoon afval levert immers ook geld op." Blijft het gescheiden afval ook echt gescheiden? "Wij weten precies wat we vorig jaar aan tonnage restafval hadden en kunnen daarom nu goed in de gaten houden hoe dat terugloopt. Als er bijvoorbeeld organisch afval tussen het papier of plastic belandt, of andersom, verdwijnt al het afval alsnog op de resthoop. Het is ook in het belang van afvalverwerker Vliko om goed te scheiden, omdat wij met hen een contract hebben. We zijn niet bang dat ons afval op de grote hoop terechtkomt." Hoe zijn tot nu toe de reacties? "Er is minder weerstand dan verwacht. Het is een kwestie van wennen, net als toen de koffiejuffrouw verdween en iedereen zelf koffie moest gaan halen. We hebben de eerste twee weken wat nuttige feedback gehad van medewerkers en een afvalmeubel verplaatst en één extra neergezet. Maar over het algemeen zijn de reacties redelijk positief. Mede dank zij de goede communicatie die al ruim een jaar geleden is gestart. Je moet mis schien iets meer lopen, maar we hebben de meubels op strategische plaatsen neergezet: looproutes, pantry's, multifunctionals. Volgens sommigen hadden we dit zelfs jaren eerder moeten doen!" We willen naar 51% minder restafval. Hoever zijn we nu? "Momenteel staan we op 28%. Het begin is er. We zullen regelmatig op diverse manieren aan onze collega's terugkoppelen hoe het ervoor staat. Het is vooral hun verdienste." it y download nu de APP-VERSiE van hnl magazine heineken NL magazine 15

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 15