INTERVIEW JAN DERCK VAN KARNEBEEK (1967) Jan Derek, alles onder controle? Jan Derek denkt even na, maar weet al snel waar de vraag vandaan komt. Lachend zegt hij: "Dit was ooit de slogan uit de reclame van Lingen's Blond, ons milde bier met twee procent alcohol." De hoofdrolspeler van de legendarische reclame, die destijds door Jan Derck werd bedacht, wordt belaagd door een vallende zwaardvis. Toch blijft hij rustig en kalm, hij heeft alles onder controle. "Ondanks dat er van alles gebeurt, blijf je met een Lingen's Blond met beide benen op de grond staan. Het is belangrijk om snel te zijn, maar dan zonder onverantwoorde risico's te nemen. Maar alles compleet en altijd onder controle? - Dan gaan we niet hard genoeg." Het was een bijzonder creatieve reclame. Mis je deze creatieve vrijheid bij je huidige functie? "Als ik eerlijk antwoord geef, nee. Reclames met vallende zwaardvissen maak ik niet meer, maar dit betekent niet dat ik geen creatieve vrijheid heb. De Global Sales-agenda is daarvan een goed voorbeeld. In theorie kun je er alle kanten mee op, want wereldwijd doet iedereen het net een beetje anders. Dan is het de creatieve uitdaging om de juiste keuzes te maken. En soms ook niet al te veel willen doen en focus te houden, juist omdat het speelveld heel groot is. Maar creativiteit op zich betekent voor mij altijd blijven denken: "Wat gaan we morgenochtend nou precies doen?" Anders kom je waarschijnlijk niet zo ver vooruit." Kwam in 1992 in dienst bij HEINEKEN als Junior Brand Manager. Werd in 1999 benoemd tot Commercieel Directeur in Slowakije. In 2002 werd hij General Manager Beer Systems in Nederland. Van 2006 tot 2009 beheerde hij HEINEKEN/CCHBC, Bulgarije en in 2009 werd hij Managing Director in Roemenië. Bekleedt vanaf 2012 de functie van President Centraal- en Oost-Europa en Chief Sales Officer. Over Global Sales gesproken. Hoe kan de nieuwe agenda bijdragen aan het succes van HEINEKEN Nederland? "We hebben meer werk maatschappijen wereldwijd dan welke concurrent ook. Dus hiermee hebben we ook het grootste aantal bierverkooplaboratoria ter wereld. In Vietnam, de Verenigde Staten, in Bulgarije, al lemaal tegelijkertijd. De kunst is om te zorgen dat we het beste wat we lokaal hebben uitgedacht leren toepassen over grenzen heen. Dat gaat van Nederland naar andere markten toe, maar omge keerd zou misschien ook de verkooporganisatie hier baat hebben met de dingen die we elders hebben bedacht. Of je nou voor een schap staat in een supermarkt in Kinshasa of in een Albert Heijn in Amsterdam Oud-Zuid, op beide locaties moet het product er goed bij staan. We vinden het inmiddels heel logisch dat onze brouwerijmana gers wereldwijd mobiel zijn. Waarom zou dat niet het geval zijn bij Sales? - Laat hun carrière niet ophouden bij de landsgrenzen." Is de economische crisis ook een reden om te kijken naar andere regio's, zoals Azië, waar de markt groeit? "Niet per se. Onze verkooporgani satie moet in essentie te allen tijde een antwoord hebben op de vraag: hoe zorg je ervoor dat men sen op het moment dat ze in de winkel of kroeg staan kiezen voor Brand en niet voor de concur rent? Hiervoor moeten onze producten er op het punt van de verkoop aantrekkelijker, smakelijker en beter bij staan dan bij de concurrent. De eco nomische crisis verandert daar niks aan." Hoe speelt HEINEKEN in op die 'last minute koopbeslissing' van de consument? "Heb jij van tevoren een winkellijstje of een beslissing gemaakt over welk merk, of over welke SKU je gaat kopen? Afhankelijk van de cultuur, het land en de consu ment zien wij dat tussen de 30 en 60 procent van de consumenten zegt: 'ik beslis op het moment dat ik koop'. Dat betekent per definitie dat de persoon HEINEKEN NL magazine 7

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 7