PILOT DUBBEL FIT NIET OP 0 BEGINNEN IRENE STEENWELLE (44), HR Manager HNS Business Support HEINEKEN RUUD MANDINGERS (53), Beveiligingsdienst Brouwerij Den Bosch, secretaris kadergroep FNV Bondgenoten ze gezond eten, moeten sporten of moeten stop pen met roken. Het is een bewustwordingsproces. Laat mensen vooral directeur van hun eigen leven zijn." Irene: "We willen ook niet van alles vooraf opleggen. Het is belangrijk dat de medewerker en leidinggevende samen het gesprek aangaan over gezond gedrag en inzetbaarheid. Ik gun mensen dat ze fit en gezond hun pensioen halen. Ik gun ze nog meer dat ze straks gezond van hun pensioen kunnen genieten." HEINEKEN heeft al verschillende initiatieven genomen als het gaat om gezond beleid. Mede werkers kunnen gebruikmaken van de Health Check. De menu's in het bedrijfsrestaurant zijn tegenwoordig geënt op 'verantwoorder, minder vet, meer vezels en vitaminen'. Ook zijn er diverse sportieve activiteiten die collega's met elkaar on dernemen, zoals tennissen, fietsen en wandelen. Gert-Jan: "Dat is allemaal mooi, maar als ik eerlijk ben, is dat allemaal wel een beetje van boven bedacht. Het gaat niet alleen om dat broodje gezond! Zelf heb ik kanker gehad. Dat doet iets met je. Ik ben veel meer op mijn gezondheid gaan letten, vooral ook mentaal. Ik wil me fit voelen en ik besef dat ik daar zelf verantwoordelijk voor ben." Bij Ruud was die wil ook sterk aanwezig: "Ik ben ooit begonnen als kelderbierchauffeur. Veel in de auto, lange werkdagen, snel een vette hap, je kent dat wel. In 1993 kreeg ik de kans over te stap pen naar de Beveiliging. Ik heb meteen een fiets gekocht en ga sinds die tijd drie keer per week met de fiets naar mijn werk, 45 km per dag. Goed in mijn vel zitten, is heel belangrijk voor mij. Ik kan me ook ergeren aan gedrag van mensen wat té is. Te veel eten, te veel drinken, te veel roken. Men sen weten dat het niet goed is, toch doen ze het. Maar ik erger mij ook als de organisatie te veel druk op de medewerkers legt. Dat kan anders." Nicolaas: "De verhalen van Ruud en Gert-Jan onderstrepen dat het gaat om verantwoordelijk heid én vertrouwen. Dat moet van twee kanten komen. We noemen dit project niet voor niets 'Dubbel Fit'." Irene: "Mee eens. Het thema gezondheid krijg je alleen op tafel als mensen er open en gelijkwaardig over kunnen spreken. We verwachten niet dat iedereen nu ineens drie keer per week gaat hardlopen of vegetariër wordt. Het gaat om bewustwording, om mentale fitheid, jezelf willen ontwikkelen zodat je gezond en fit je pensioen haalt." Gert-Ian: "Zelf gebruik ik graag de term 'evenwaardig'. Het is voor leidinggevende én medewerker de kunst om een evenwaardige verhouding te creëren. Alle argumenten van beiden wegen in zo'n gesprek net zo zwaar. Dan ontstaat er vertrouwen. Ik vind dat HEINEKEN op dit punt nog veel te leren heeft. Als er iets in de processen of aanpak veranderd moet worden, gaat dat in de regel heel erg snel. Maar in dit project zijn bedrijf en werknemer samen aan zet. Dat vraagt een andere dynamiek en dus zorgvuldigheid, want bij gezondheid hebben we het ook over kwetsbaarheid." Ruud: "Die cultuur ken ik natuurlijk ook goed. We willen vaak snel vaart maken. Maar in die valkuil moeten we nu niet stappen. Het project moet tijd en ruimte krijgen. Om te beginnen geldt dat voor de pilot die gaat lopen bij de B-ploeg van CS&L op de Bossche brouwerij (zie kader). Geef dat team gewoon eens de tijd om samen uit te zoeken hoe zij aan gezond werk en aan een gezonde leefstijl willen werken. Ik ben reuze benieuwd wat eruit gaat komen." Op de Bossche brouwerij start in oktober de B-ploeg van CS&L onder leiding van team leider Marco Vaatstra met de pilot 'Dubbel Fit'. Doel van de pilot is samen te verkennen hoe werknemers gezond en fit hun pensioen kunnen halen. Dat betekent dat gekeken zal worden naar mogelijkheden om de werkpro cessen aan te passen, zodat het werk minder belastend is voor de werknemer. Tegelijk kijken werknemers ook wat ze zelf kunnen doen om fit te blijven. De pilot vindt plaats bij CS&L omdat het werk in het magazijn en op de heftruck voor mensen een behoorlijke lichamelijke belasting kan vormen. Het is interessant de mogelijkheden te verkennen om die belasting te verminderen en werk nemers te ondersteunen om zich daar beter tegen te wapenen. HEINEKEN NL magazine 19

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 19