KOSTBARE BOETES VOORDEELTJES OPEN GRENZEN TEMPERATUUR CHECKEN BIER VAN TOPKWALITEIT Bij een temperatuui van -10p^cOT k I i m aat-g e co n t rileérdc eineken wordt wereldwijd gedronken én gebrouwen. Dat laatste gebeurt ook bij de brouwerij van Daniel in de Ghanese hoofdstad Accra. Hier is de Master Production Scheduler verantwoordelijk voor een vlekkeloze productie van Heineken bier dat in licentie wordt geprodu ceerd. Twintig gram is genoeg voor ieder brouw sel van tweehonderd hectoliter. "Gist gaat per luchtvracht. Iedere brouwerij krijgt één a twee keer per jaar gist. Het zijn vacuümverpakte pak ken en al een jaar van tevoren weten we wanneer het geleverd moet worden", merkt Piet Hoepel op. De Regiocoördinator van Team Europa is verantwoordelijk voor een accurate levering van gist aan de pakweg tachtig a negentig HEINEKEN brouwerijen wereldwijd. Daarnaast zorgt het team dat Europese HEINEKEN klanten tijdig hun bestelde bier krijgen geleverd. "Voor alles wat we hier doen is kennis van lokale wet- en regelgeving essentieel." Dat klinkt logisch. Maar uit ervaring weten onze collega's van Customer Service Export dat het ook echt van pas komt om Afrikaanse relaties als Daniel Donkor goed te kunnen helpen. Bijna we kelijks is er contact. Vanuit Ghana vertelt Donkor dat zijn brouwerij ook verantwoordelijk is voor de import van Heineken in zijn land. Voor deze per schip aangevoerde ladingen gelden andere regels dan de in een geïsoleerde doos aangeleverde gist. Zeker in armere regio's als dit deel van Afrika, kan een beetje creativiteit wonderen doen om bier sneller het land in te krijgen. Dat komt nog boven op de papieren die voor iedere container exact moeten kloppen. "Vooral Afrikaanse landen eisen dat we nauwgezet inspecties laten uitvoeren. Dat gebeurt door onafhankelijke bureaus. Zodra de klant de importlicentie opent moet deze kloppen met wat er op de brouwerijen geladen is", vertelt Roel Asselman. Hij is met zijn team verantwoor delijk voor een vlekkeloze export en import van bier in Afrika en Azië. Is dit niet het geval dan kan de boete oplopen tot driehonderd keer de waarde van de inhoud. "Dat wil je natuurlijk niet." "We doen zo'n 60.000 uitvoer- en 70.000 accijns aanmeldingen per jaar", zegt Customs Coördi nator Hans Koelewijn om een idee te geven naar de hoeveelheid werk die wordt verzet. En het Customs Team heeft meer zaken om in de gaten te houden. "Wij importeren bijvoorbeeld hop uit Amerika en verwerken dit in exportbier. In dat geval hoef je over die hop geen invoerrechten te betalen. De douanewetgeving geeft af en toe ruimte om die voordeeltjes te pakken. Dat moet je dan ook doen." De flesjes, blikken en fusten gaan in totaal naar zo'n 150 landen. Ongeveer 10.000 zendingen daarvan blijven binnen de Europese Unie. De EU-grenzen mogen dan 'open' zijn, nog steeds mag er geen doos bier de grens over zonder de goede papieren. Toch zijn bij de export van bier risico's nooit uit te sluiten. Naast verkeerde vrachtbrieven kan een container in de haven blijven staan omdat de rederij geen plaats meer heeft op het schip. De temperatuur in een bepaald land of wereld deel kan ineens fors dalen waardoor er klimaat- gecontroleerde dus duurdere, containers moeten worden ingezet. Sinds de grenzen van de EU volledig open zijn, is het transport van bier wel een stuk makkelijker geworden, zegt Manager Customer Service Ex port Pieter van Kooten. "Toch mag er geen enkele container de grens over zonder de goede papie ren." En Team Europa heeft nog een voordeel. De HEINEKEN Customer Service Organisatie voor Centraal- en Oost-Europa is namelijk in Wenen gestationeerd. Zij zijn het directe aanspreekpunt voor de klanten in dit deel van Europa. Het maakt de lijnen voor klanten richting de buitengrenzen van Europa kort. En dat werkt. Wie ook van deze Weense 'tussenstop' profiteert zijn de chauffeurs van TGN Fritom. De trans porteur die een belangrijk deel van de Europese zendingen voor zijn rekening neemt, rijdt vaak richting de Oostenrijkse hoofdstad. Dagelijks heeft Wilbert van de Schepop, teamleider trans port bij dit bedrijf, contact met de mensen van Team Europa. "Om de volumes af te stemmen, rijschema's te maken of een verandering in de or der te noteren." Iedere dag staan 'zijn' trucks aan de poort van de brouwerij. "Wij werken niet met containers, maar het conventionele transport. En brengen het rechtstreeks naar het distributiecen trum. Voor ons is dat het verdeelpunt in het land van bestemming. Het is dus niet zo dat we het tot op de stoep van het café brengen." Gemiddeld heeft het bedrijf dagelijks twintig vrachtwagens op de weg vol Heineken bier. "Het wisselt sterk. Onze piek ligt in de zomermaanden. Van mei tot pakweg eind september." Maar ook in de wintermaanden is er veel overleg met Team Europa. Tot een temperatuur van -5 kunnen 'nor male' trucks worden ingezet. Gaat het richting de -10, dan wordt het kritischer. Bier kan hier niet langer dan drie dagen aan deze kou worden bloot gesteld. Is dit wel het geval, dan moet het in een klimaat-gecontroleerde container. In Zoeterwou- de zegt Piet Hoepel: "Op sommige momenten is het echt een kwestie van continu de temperatuur checken." Andersom houdt ook Van de Schepop een vinger aan de pols. "Wij informeren HEINE KEN direct als er vertraging met een transport is. Bijvoorbeeld door een meter sneeuw in de Alpen. Door die wisselwerking is onze samenwerking al 30 jaar zo goed." In Zoeterwoude overlegt Pieter met zijn teamleden inmiddels alweer bijna dagelijks over de HNS Visie 2015. Om het werkproces zo te stroomlijnen dat er efficiënt en tegen de laagste kosten gewerkt wordt. Zo bepaalt de temperatuur in Canada de vaarroute en het containertype. Extreme kou betekent geïso leerde containers. En er is druk overleg met reders. Over de aantallen containers die naar Amerika verscheept worden. Of richting Azië, waarop door de crisis al een tijdje minder gevaren wordt en dus capaciteitsproblemen kunnen ontstaan. Sowieso is het transport over zee hierdoor stukken duurder geworden. Het hoort er bij, want het is allemaal ondersteunend aan dat ene hoofddoel van de afde ling. Pieter: "Wij weten absoluut zeker dat het bier dat hier de poort uit gaat van topkwaliteit is. En wij willen dat het ook zo aankomt bij de klant." 16 heineken NL magazine

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 16