bê& -i| ACCIJNSBELEID SPREEK JE UIT! ANTICIPEREN STERKE ARGUMENTEN ctOP^'^ One I. verho#^ e*Tv= €5,-Pe NAAR ENGELS VOORBEELD? accijnsverhogingen tegen zal vallen", zegt Philip de Ridder, algemeen directeur van HEINEKEN Nederland. Elaast is geboden. Vóór Prinsjesdag in september, als de begrotings plannen voor het komende jaar bekend worden gemaakt, moet het voorstel geschrapt zijn. Dat accijnsverhoging ook voor E1EINEKEN van invloed is op de business is duidelijk, aldus Philip. "De afgelopen jaren zijn de volumes op de Nederlandse markt afgenomen. Daar moet je als bedrijf op anticiperen. Hier en daar slin ken we al." Ook hij is van mening dat de over heid het economische belang van de biersector beter op waarde zou moeten schatten. "Bier is een Nederlands product, het hoort bij onze cul tuur, we zijn als land de derde bierexporteur ter wereld. De positie van wijn in Frankrijk is de zelfde als van bier in Nederland. Bij ons wordt het ambacht van het brouwen echter niet beschermd door de overheid middels deze maatregelen. Terwijl de Franse overheid wel de eigen wijnmarkt beschermt." Daarin kan Cees-Jan Adema, BIER GOEDKOPER OVER DE GRENS Ernst Young en Regioplan hebben in 2011 onderzoek gedaan naar de omvang van grensoverschrijdende bieraankopen, veroorzaakt door bieraccijnsverschillen ('Rondje van de buren-de gevolgen van bieraccijnstoerisme voor schat kist en Brouwers'). Het rapport toont aan dat in 2011 ruim 6 miljoen inwoners in de Neder landse grensstreek ongeveer 19 procent van hun bieraankopen in het buitenland deden vanwege prijsverschillen. Hierdoor loopt de schatkist minimaal 36 miljoen euro aan ac cijns- en btw-inkomsten mis. Na de verho ging van de bieraccijnzen per 1 januari 2013 zijn de grensoverschrijdende bieraankopen verder toegenomen. Regioplan heeft in het recente onderzoek ('Nog een rondje van de buren - verdiepend onderzoek gevolgen accijnsverhoging bier') uitgerekend dat de gemiste accijns en btw- inkomsten over de eerste drie maanden van 2013 ongeveer 18 miljoen euro bedragen, tegenover zo'n 36 miljoen euro over heel 2011. directeur van Nederlandse Brouwers, zich helemaal vinden. "De cijfers wijzen het uit. Over de eerste drie maanden van het jaar zie je dat de markt achterblijft, terwijl de consumptie niet afneemt. We schatten dat 1 op de 20 biertjes nu al in het buitenland wordt gekocht. Minder omzet voor de Nederlandse biersector betekent ook minder banen. Dat zijn ook kosten die de overheid mee moet rekenen. Sowieso haalt de overheid al minder accijns op dan gehoopt door de lagere verkopen. Ze denken steeds: Als je maar hard genoeg knijpt, komen er nog wel een paar druppels uit.' Maar die vlieger gaat niet meer op." Om de publieke opinie mee te krijgen is een speciale site gelanceerd. Op www.stop- bierbelasting.nl wordt de consument voorgelicht over de accijnsheffingen en de gevolgen daar van. Ook is hierop een film te zien die het belang van de biersector voor de Nederlandse economie inzichtelijk maakt. Onze argumenten om de voorgenomen accijns verhoging van tafel te krijgen, vinden volgens Cees-Jan Adema gehoor. Ook in de Tweede Kamer wordt inmiddels gesignaleerd dat een accijnsverhoging niet automatisch meer inkom sten oplevert. Ed Groot, fiscaal woordvoerder van de PvdA in de Tweede Kamer, laat weten: "Ook ons bereiken steeds meer v signalen dat de grenzen van de accijnsverhogingen in zicht liiMt zijn, althans wat betreft de belastingopbrengsten. Naast gunstige gedrags effecten (minder roken en alcoholgebruik) zijn er ook steeds meer negatieve grenseffecten en fraude. We wachten nu eerst de voorstellen in het komende Belastingplan 2014 af, dat hierover meer duidelijkheid moet bieden, en gaan dan met de regering in debat." Binnen Europa lijkt al een kentering gaande. In Engeland en Dene marken werd recent besloten de accijnzen op bier te verlagen of in ieder geval niet langer te verhogen. Een belangrijk argument hiervoor, met name in Engeland, is het behoud van de werkgelegenheid en het steunen van de eco nomie. Dat weet ook Chris Luitjes: "Er werden erg veel pubs gesloten. De fiscus heeft gezegd dat in ieder geval de jaarlijkse inflatiecorrectie niet langer wordt doorgevoerd. In Denemarken is de bieraccijns zelfs met 15 procent verlaagd. Eveneens om banen te scheppen, maar ook om de stijgende bieraankopen over de grens een halt toe te roepen." In Engeland kostte het jaren om dit resultaat te bereiken. Volgens Jeremy Beadles, Corporate Relations Director HEINEKEN UK, werkten de brouwers in het land, van groot tot klein, nauw samen met consumenten, verenigd in CAMRA (Campaign for Real Ale). "Daarnaast hadden we de steun van meerdere parlementsleden die druk uitoefenden op de premier om de belas tingen te verlagen." De gebalde lobbyvuist kon zo fors uithalen om dat ene doel te bereiken: verdere belastingverhogingen schrappen. En dat is gelukt, constateert Jeremy Beadles. "Tot 2015 is er geen belastingverhoging aan de orde. Een belangrijke troef om tegenstribbe lende politici mee te krijgen was ook 'media partner' The Sun, de populairste tabloid in het Verenigd Koninkrijk. "Politici die herkozen willen worden, willen geen negatieve publi citeit en de schuld krijgen voor de negatieve gevolgen van de werkgelegenheid bij zowel de pubs als brouwerijen. Je hebt soms een brede alliantie nodig om je doel te bereiken." Nederlandse Brouwers is nu ook bezig met een onderzoek naar de economische impact in de horecasector. Een groot deel van de banen in de horeca is gerelateerd aan de productie van bier. Chris Luitjes: "Daar werken met name jongeren. Jeugdwerkloosheid is nu al een struc tureel probleem, in heel Europa. Als je kunt aantonen dat door een accijnsverhoging het voor jongeren moeilijker wordt om aan de slag te komen, heb je en bijkomend argument om het niet te doen."B Ook als medewerker van HEINEKEN kun je je uitspreken tegen de accijnsverhoging. Door een tweet of een Facebookbericht te delen met familie of vrienden kunnen we er samen voor zorgen dat onze boodschap bij zoveel mogelijk mensen terechtkomt. Twitter bijvoorbeeld: #bieraccijns schaadt schatkist, brouwers en treft consument. #stopbierbelasting 8 HEINEKEN NL magazine

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 8