ACCIJNSBELEID Sinds 2000 is de accijns op bier fors verhoogd. Op 1 januari 2013 kwam er weer 10 procent bij, en als het aan dit kabinet ligt in 201h nog eens 14 procent. Dat is niet goed voor de bieromzet en daarnaast levert het de staat minder op dan verwacht. Dus probeert HEINEKEN er samen met de andere brouwers alles aan te doen om dat te verhinderen. Met sterke argumenten. ACCIJNS VERHOGING 2014 FORSE VERSCHILLEN MEER ACCIJNS, Hoe kan het toch dat landen als Frankrijk, Spanje en Italië de eigen wijnsector niet of nauwelijks belasten, terwijl Nederland met een reeks aan belastingverhogingen de biersector duidelijk benadeelt? Ziet de overheid het economische belang van de sector soms onvoldoende in? Enkele feiten. De totale Ne derlandse biersector is goed voor 77.000 banen, niet alleen direct bij de brouwerijen, maar ook indirect bij toeleveranciers, horeca en retail. Door dit werkgelegenheidseffect droeg de branche in 2011 maarliefst 2,8 miljard euro bij aan de economie. Jaarlijks draagt de sector meer dan 390 miljoen euro bij aan de schatkist via bieraccijnzen, ffet aandeel van FiEINEKEN, als grootste bierbrouwer van het land, is uiteraard substantieel. In 2009 werd de accijns op bier met 30 procent verhoogd en begin dit jaar met nog eens 10 procent. Voor 2014 staat nogmaals een verhoging van 14 procent gepland. Eiet zou een verdubbeling betekenen sinds het millen niumjaar. Omgerekend wordt er momenteel zo'n 36,-accijns geheven per 100 liter bier. De consument betaalt straks voor ieder kratje Hei- neken, Amstel of Brand circa 5,-aan accijns en btw. Kassa voor de overheid? Integendeel. De consument koopt er minder bier door. Recent marktonderzoek van Regioplan, gebaseerd op de afzetcijfers van Nederlandse Brouwers, wijst uit dat het volume van de acht leden van Neder landse Brouwers (ongeveer 85% van de totale markt) in de eerste vijf maanden van 2013 met 6,9 procent is gedaald ten opzichte van 2012. Nederlandse Brouwers maakte ook duidelijk dat de grensoverschrijdende bieraankoop - in Duitsland en België - in het eerste kwartaal van 2013 fors is toegenomen. De schatkist is hierdoor dit jaar al 18 miljoen euro aan ac cijns misgelopen. Ook gingen er in totaal zo'n driehonderd arbeidsplaatsen verloren. Zo werkt accijnsverhoging averechts. Chris Luitjes, senior Tax Manager EiEINEKEN International, houdt nauwgezet de accijnsver- schillen binnen Europa in de gaten en de takspositie die EiEINEKEN nationaal en interna tionaal inneemt. Niet alleen op bier, maar ook voorwijn en gedistilleerd. Daarnaast is hij voorzitter van de accijnswerkgroep van The Brewers of Europe. Eiierin zijn alle grote brouwerijen binnen Europa vertegenwoordigd. Omdat ieder land binnen de Europese Unie (EU) vrij is zijn eigen accijnzen te bepalen, ziet hij interessante verschillen. "Van de 28 landen binnen de EU heffen 13 geen belasting op wijn. En Frankrijk maar 3,66 per hectoliter." Hij laat een overzicht zien waaruit blijkt dat in Nederland momenteel 35,90 aan belasting wordt geheven op iedere hectoliter bier. "Binnen Europa laten we alleen landen als Noorwegen, Finland en Engeland voor." Buurlanden als België 20,52 per hl) en Duitsland 9,44 per hl) zitten fors onder het Nederlandse tarief. Geen wonder dat juist hier wordt geprofiteerd van het forse accijnsverschil. De prijsverschillen voor een krat of fust bier zijn groot. Dat het huidige kabinet van plan is om op 1 januari 2014 de accijns nog een keer met 14 procent te verhogen, zal de Nederlandse biersector geen goed doen. "Eiet belangrijkste gevolg van deze continue accijnsverhoging door de overheid is dat een kratje voor de consument steeds duurder wordt. Bij de laatste accijnsverhoging betekende dit al 23 cent per krat. Deze accijnsverhoging zal daar bovenop circa 36 cent per krat extra betekenen. De consument zal hierdoor weer minder bier gaan kopen. Daarnaast schiet de fiscus in eigen voet door het stimuleren van bijvoorbeeld grenseffecten en fraude." ffet beoogde effect, meer inkomsten voor de overheid, wordt hiermee tenietgedaan door banenverlies en nog meer bieraankoop over de grens. "Dat is voor ons een sterk argument om richting de overheid aan te tonen dat het beoogde effect van MEER ACCIJNS, MINDER DRINKEN? Net als bij tabak wordt een accijnsver hoging op bier door de overheid soms aangegrepen als argument om het alcohol misbruik tegen te gaan. "Dat is nu niet het geval", zegt Cees Jan Adema van Neder landse Brouwers. "Er zijn genoeg voorbeel den die laten zien dat een accijnsverhoging geen invloed heeft op de bierconsumptie. In Europa hebben vooral de Scandinavi sche landen, het Verenigd Koninkrijk en Ierland hoge accijnzen. In deze landen zou de consumptie laag moeten zijn. Echter, het omgekeerde is het geval: de consumptie ligt er, behalve in Zweden, juist boven het Europese gemiddelde, terwijl in de meeste Zuid-Europese landen - traditioneel landen met lage accijnzen - de consumptie juist onder het Europees gemiddelde ligt." 6 HEINEKEN NL magazine

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 6