HOUD DE SPION BUITEN DE DEUR VRAGENVUUR Zoals elke organisatie maakt ook HEINEKEN gebruik van informatie die niet bedoeld is voor de buitenwereld Goede informatiebeveiliging is daarom noodzakelijk. Hier ligt een belangrijke taak voor iedereen, vertelt IT Risk Manager Jan Bouwsma. Waarom is informatiebeveiliging zo noodzakelijk? "Als informatie op straat komt te liggen, kan dat desastreuze gevolgen hebben. Denk aan financiële schade, bijvoorbeeld door uitgelekte kortingsafspraken met retailers, mar ketingplannen of vernieuwende producten, maar ook aan reputatieschade bij zowel beleggers als consumenten. Daarnaast worden criminelen, maar ook nieuwsgierige pubers, steeds inventiever om gevoelige informatie los te krijgen. Net zoals wij nieuwsgierig zijn naar het reilen en zeilen bij onze concurrenten, zijn zij dat ook bij ons. Daar kan soms grof geld voor worden betaald." Is die beveiliging nu toereikend? "Computertechnisch gezien komen we een heel eind. Zo maken we onderscheid in het toekennen van rechten, zodat niet iedereen overal zomaar bij kan in de datasystemen, werken we met sterke wachtwoorden en hebben we gedegen antivirusprogramma's en updates. Maar voor een betrouwbare informatiebeveiliging zijn wij vooral afhankelijk van alle medewerkers en hun omgang met informatie. Daar valt nog veel winst te behalen." Hoe dan? "Vergrendel je computer en laat wachtwoorden niet slingeren. Vergeet geen belangrijke papieren in de printer of whiteboards met com plete marketingstrategieën uit te vegen. Laat rapporten niet in openbare ruimtes liggen en voer geen vertrouwelijke gesprekken in de trein. Tot slot: raak geen USB-sticks met gevoelige informatie kwijt en geef niet te veel prijs op verjaardagsfeestjes of Facebook. Om medewerkers bewuster te maken van de informatie waar zij dagelijks mee werken - en hoe zij deze kunnen beschermen - start nu een campagne onder in elk geval al het kantoorpersoneel." Wat houdt de campagne in? "Er komt een verplichte e-leaming, de afde- lingschecks worden geïntensiveerd, we maken de bestaande gedragsregels begrijpelijker en beter vindbaar en bij nieuwe werknemers wordt informa tiebeveiliging explicieter in hun contract opgenomen. Daarnaast geef ik op verzoek workshops die afgestemd zijn op de specifieke situatie en informa tie van een afdeling." Is een waterdichte beveiliging überhaupt mogelijk? "Nooit helemaal, maar door een spiegel voor te houden, schud je mensen wakker. Hopelijk is men straks bewuster van de eigen verantwoordelijkheid en beter bedacht op vreemde telefoontjes van zogenaamde helpdeskmedewerkers die informatie willen ontfutselen of rondneuzende bezoekers zonder pasje. Het bewustzijn van informatiebeveiliging is op dit moment onvoldoende. Met deze campag ne willen we naar een ruime 7/4. Een flinke sprong voorwaarts dus."« HEINE-KEN I f magazine 17

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 17