SOCIAL MEDIA Wat zijn social media? Volg ons! Linkedln-workshops AF EN TOE EEN BLUNDER GOED PLANNEN MERKBELEVING Social media zijn een verzamel naam voor informatie met elkaar delen via internet. Informatie - ook wel 'content' genoemd - in de vorm van tekst (nieuws, artikelen), geluid (podcasts, muziek) en beeld (fotografie, video). Bekende voorbeelden van social media-sites zijn Facebook, YouTube, Linkedln, Twitter en (uit Nederland) Hyves en School bank. www.facebook.com/Heineken www.facebook.com/Amstel www.facebook.com/Brandbier www.facebook.com/Jillz www.facebook.com/Desperados @Heineken_NL @AmstelBier_NL @Brand_Bier @JillzNL @HEINEKENnl_corp content. Elke dag plaatst hij meerdere tweets waarop mensen volop reageren. Bijvoorbeeld dat een café heeft gewonnen in de Café Top 100. Verder zet hij regelmatig filmpjes op YouTube en post hij dagelijks content op Facebook en Hyves. Vaak een grappig beeld of een uitspraak die inspeelt op de actualiteit. Én die bijdraagt aan de merkdoelstellingen van HEINEKEN. Ze verzinnen niet alle posts zelf, bekent Paul. "Voor de merken Heineken en Amstel werken we samen met bureau Boomerang Create, een netwerk van duizenden creatieven. Een steeds veranderend team van twintig creatieven levert de posts aan. Elke twee weken krijgen we weer een lading binnen. Zo knap wat die mensen elke keer verzinnen: de posts blijven net zo leuk als •j-mhet begin. Ze hebben niet altijd dezelfde diepgang, maar zijn wel goed voor een glimlach op je gezicht." Een groot verschil met print of commercials is dat social media heel direct zijn. Je ziet binnen een minuut of een post op Facebook een succes of een misser is. "Gelukkig zijn de meeste succesvol, maar we slaan de plank soms ook mis," zegt Sebastiaan. "De kracht van social media is dat mensen delen als ze geprikkeld worden. Dat kan heel positief uitpak ken en soms ook negatief. Het is lastig om elke dag te knallen. Als we te veel op verkoop zitten of alleen maar informatief zijn omdat wij iets willen vertellen, zien we dat meteen terug. Dat gaan mensen niet liken of delen. Ze vinden dat te veel reclame. Daar leren we weer van. Elke dag is een test, elke dag hebben we weer een nieuwe kans. Af en toe een blunder is niet erg: contact leggen met je publiek via social media is stukken voordeliger dan een peperdure commercial of een full color advertentie in de krant. Daarbij heb je geen nieuwe kans, die moeten in één keer goed zijn." Dat social media ook confronterend kunnen zijn, merkte HEINEKEN toenereen foto opdook van hon dengevechten, waarbij wapperende Heineken-vlaggen te zien waren. "Mensen dachten ten onrechte dat wij die hondengevechten sponsorden," vertelt Sebastiaan. "De foto ging razendsnel de hele wereld over via Facebook en Twitter. Dan ren je al snel achter de feiten aan. Heel vervelend." "We proberen zo relevant mogelijk te zijn bij het plannen van onze posts," zegt Sebastiaan. "Wan neer denken mensen aan bier? Niet om tien uur 's ochtends, wel laat in de middag. We posten dan ook veel op vrijdagmiddag, als het weekend eraan komt. Dat is het voordeel ten opzichte van een abrireclame die er 24/7 hangt." Als Paul een tweet plaatst, houdt hij rekening met wanneer medewerkers erop kunnen reageren. "Stel, we plaatsen een tweet voor Brand met 'Welke vraag wil je aan de brouwers stellen?' Dan zit er een Brand-brouwer klaar om terug te twitteren. Naast dat dat geweldig is voor de consument, maakt het de afstand tussen brouwers en marketeers kleiner. Social media brengen dus ook verschillende disciplines in ons bedrijf dichterbij elkaar." Wat dragen social media bij aan het uiteindelijke doel: bier verkopen? Sebastiaan: "We proberen vooral de band met onze eindgebruikers te versterken. Proberen te zorgen voor merkbeleving en betrokkenheid. Met onze posts zeggen we niet steeds: ga nu naar de winkel en koop een krat. Dat is veel te direct. Als we onze merken levendig houden, er karakters van maken, krijgen consumenten een voorkeur voor die merken. Ze denken dan spontaan aan ons op het moment dat ze zin in bier hebben." Of de inspanningen echt bijdragen aan een betere bierverkoop is lastig vast te stellen. "We proberen met marktonderzoek wel te kijken of volgers op Facebook een voorkeur hebben voor onze merken. De directe invloed op verkopen is, net als bij tv-reclames en sponsoring, moeilijk te achterhalen. De voorlopige resultaten zijn in elk geval positief." Voorlopig gaan ze zo door. "We groeien verder mee op het succes, gaan de bezetting weer aanpassen op de groei. Al lopen we wel tegen de grenzen van tijd en middelen aan. Daarom gaan we nadenken over welke kanalen we naast Facebook en Twitter verder nog kunnen inzetten. Er is dus nog genoeg te doen." Linkedln is als professioneel zakelijk netwerk heel waardevol voor HEINEKEN om dejuiste mensen aan te trekken, zegt Maroesja Luiten, Adviseur Recruitment. "Veel van onze medewerkers hebben een Linkedln-account en we willen de netwer ken van onze medewerkers nog beter benutten. Linkedln kun je immers ook gebruiken om goede mensen uitjouw persoonlijke netwerk te enthousi asmeren vooreen baan bij HEINEKEN. Kandidaten die zijn voorgedragen door medewerkers blijken vaak uitstekende nieuwe collega's te zijn die goed passen bij onze cultuur. Om medewerkers hierin te helpen, organiseerden we afgelopen november en december speciale workshops. Hierbij leerden medewerkers hoe ze hun Linkedln-account kunnen gebruiken als ambassadeur voor HEINEKEN. En niet voor niets: wanneer je iemand uitje netwerk aandraagt die bij HEINEKEN Nederland wordt benoemd, ontvang je 1000 euro." 12 heineken NL magazine

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 12