DIVERSITY Meer vrouwen aan de top. Een mooi streven, maar hoe werkt dat in de praktijk? Wat moetje ervoor doen, of misschien laten? En wat zijn de voordelen van werken in gemengde teams? Vrumona's directeur Gerrit van Loo en marketing manager Sandy Koning haalden 'verhaal' bij elkaar. DE KNOP OM BOKITO'S OP HET WERK 'JE MOET KEUZES DURVEN MAKEN' Een donderdagmiddag om vier uur in de direc tiekamer van Vrumona in Bunnik. Ze gaan er allebei even ontspannen voor zitten, directeur Gerrit van Loo en marketingmanager Sandy Koning. De twee werken veel samen, maar vandaag is het onderwerp niet Vrumona. Werken in gemengde teams, daar gaan we het over hebben. Sandy als ambassadeur van diversity, Gerrit als directeur en supporter van HEINEKEN's streven naar meer diversiteit. Sandy: "Als ambassadeur zorg ik ervoor dat het onderwerp diversity op de agenda blijft en bespreekbaar is. Er komen soms vrouwen naar me toe die er vragen over hebben. Bijvoorbeeld over hoe je flexibiliteit in je werktijden moet organiseren. Dan vertel ik dat je je eigen moge lijkheden moet creëren, het zelf bepreekbaar moet maken bij je baas." Gerrit (lachend): "En hoe zijn jouw afspraken met je baas hierover?" Sandy: "Mijn baas - jij dus - geeft mij het vertrouwen en de flexibiliteit om zelf mijn tijd in te delen. Het begint echt met dat vertrou- Sandy: 'Kijk niet naar watje niet kunt, maar naar watje wél kunt' wen. Ik werk fulltime, maar kom soms later op kantoor of ga eerder naar huis. En op vrijdag werk ik thuis. Ik breng dan de kinderen naar school en haal ze op. Dat is goud waard in deze fase van mijn leven. Als ik die flexibiliteit en dat vertrouwen niet zou krijgen, zou ik deze baan nooit kunnen doen. Als je het vertrouwen hebt, moet je het ook nog durven nemen en dat vond ik in het begin weieens lastig. Dan sta ik op vrijdag in de tweede helft van de middag op het schoolplein te denken: eigenlijk moet ik nu nog aan het werk zijn." Gerrit: "Daar hoef je je toch niet schuldig over te voelen? Prima als jouw weekend op vrijdag wat vroeger begint. Ik controleer niet je werktijden, maar beoordeel je op je output. 10 heineken nl magazine Bovendien zie ik regelmatig 's avonds laat nog allerlei e-mails van jou binnenkomen. Het is een keuze die wij maken; werken in de top is zoals topsport. Een topsporter heeft focus en kiest. Dit betekent niet dat iedereen topsporter moet en kan zijn. Het is ook belangrijk te weten wat je zelf aankunt." Sandy: "Als steeds meer collega's die flexibi liteit opzoeken, hoef je je ook niet schuldig te voelen als je om drie uur bij de school staat. Daarom wil ik graag een voorbeeld zijn voor vrouwelijke collega's. Je kunt wel zéggen dat je als bedrijf flexibel wilt zijn, maar als vervolgens niemand gebruikmaakt van deze flexibiliteit, is het best lastig voor vrouwen om die vrijheid te nemen." Gerrit: "Eigenlijk verbaast het me dat die flexi biliteit zo'n issue is. Dat vrouwen dat soms niet met hun baas durven te bespreken. Laten we er niet zo'n punt van maken, denk ik dan. Regel het gewoon samen. Wat ik goedvind is dat we in ons bedrijf hebben gezegd: elke baan moet je in vier dagen kunnen doen. En dat je tegen woordig wat langer op een bepaalde functie mag blijven zitten zonder dat het slecht is voor je carrière." Sandy: "Wat scheelt is dat ik vrij makkelijk de werkknop en de thuisknop kan omzetten. Als ik op het werk ben, denk ik niet aan thuis, en als ik thuis ben, denk ik niet aan werk. Ik heb het op beide plekken goed geregeld en dat voelt goed. Dat is wel een voorwaarde om deze baan te kunnen doen. Mijn man neemt thuis de helft van de verantwoordelijkheid. We doen het echt samen." Gerrit: "Maar het zit ook voor een deel in jezelf. Ik zie dat je goed 'in the moment' kunt zijn. Dat je de rust hebt om de consequenties van je keuzes te aanvaarden. Deze rust is essenti eel om je niet over de kop te werken met alle drukte thuis en op het werk. Je kiest ervoor om fulltime te werken en accepteert dat daardoor niet alles altijd perfect verloopt. Je vertelt weieens dat er soms niets te eten is in huis. Dan haal je een paar pizza's bij de supermarkt, ook goed. Veel vrouwen vinden dat moeilijk. Zij willen alles perfect geregeld hebben en voelen zich schuldig over hun keuzes." Sandy (lachend): "Een bepaalde mate van chaotisch leven moet je inderdaad wel aankun nen. Maar even serieus: het is een kwestie van zorgen dat je meer positieve dan negatieve energie krijgt van de keuzes die je maakt. Als je eigenlijk vijf dagen bij je kinderen wilt zijn, moet je niet kiezen voor een fulltime-baan. Ik heb minder tijd voor hobby's en vriendin nen, maar dat komt ooit wel weer. 's Avonds en in het weekend krijg ik veel energie van mijn kinderen. Zo heb ik een goede balans." Keuzes maken, is dus het credo. Maar hoe zit dat op het werk? Is er een verschil in het nemen van beslissingen tussen mannen en vrouwen? Gerrit: "Ik werk net zo prettig samen met man nen als met vrouwen. Maar ik merk wel dat het goed werkt dat er nu twee vrouwen zijn in ons managementteam." Sandy: "Gemengde teams zijn meestal het beste. De kracht zit 'm in de combinatie van mannen en vrouwen." Gerrit: "Al is de rest nog altijd man. Dat zijn stuk voor stuk slimme mannen, gecombineerd met een hoge bewijsdrang. Daar moet je als vrouw wel mee kunnen omgaan en je niet door laten afleiden. Vrouwen blijven rustiger, wegen af en denken beter na, zijn vaak ook creatiever in oplossingen. Mannen beslissen sneller, maar niet per se beter." Gerrit: 'Vrouwen denken beter na, maar vinden het enger om fouten te maken' Sandy: "Dat klopt ja. Vrouwen lopen er soms tegenaan dat mannen iets met veel overtuiging als waarheid vertellen. Ik heb wel geleerd dat dat echt niet altijd het geval is! Wijzelf blijven nog te vaak twijfelen, ook al hebben we iets tot achter de komma uitgezocht. Dat moet je tij dens een vergadering niet brengen als: 'Ik denk dat...' Mannen zeggen eerder: 'We gaan het zo en zo doen.' Hoe ga je daarmee om? Daar geef ik vrouwelijke collega's weieens tips over." Gerrit (lachend): "Dat is dus een soort How to survive the bokito's at HEINEKENT Sandy: "Ja, maar het werkt niet als je er als een soort vrouwelijke bokito bij gaat zitten. Daarom heb ik zo mijn eigen methodes. Ik zorg bijvoorbeeld dat ik alles heb voorgekookt en afgetikt voor ik het presenteer. Daardoor heb ik nooit het gevoel dat ik een punt niet kan maken." Gerrit: "Vrouwen vinden het enger om fouten te maken. Mannen denken: ik kan iets voor tachtig procent goed, de rest komt wel. Als je een vrouw een baan aanbiedt, vraagt ze eerst: 'Denk je dat ik dit kan?' Zelf ben ik ooit naar Spanje vertrokken voor een functie van commercieel directeur terwijl ik geen woord Spaans sprak. Maar ik dacht: dat ga ik gewoon doen. Natuurlijk was het doodeng in het begin, maar dat liet ik natuurlijk niet merken." Sandy: "Nou, dat kunnen vrouwen wel leren van mannen, ja. Kijk niet naar de 20 procent die je nog niet beheerst, maar naar wat je wel kunt. Doe het gewoon en leer bij. Als vrouwen carrière willen maken, moeten ze hetzelfde doen als mannen. Performen en output leve ren. Daar gaat het tenslotte om." heineken nl magazine 11

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 6