1* Ai 1 1 HI m iftr GLASHELDER IEDERE FLES VOOR HEINEKEN WIST JE DAT? IN DE TOP 3 Onze producten zijn niet af zonder onderdelen - groot of klein - die we betrekken van toeleveranciers. Neem het glaswerk, waar we onze bieren, frisdranken en waters in bottelen, ij P Sr 13 Een voorgevormde druppel gaat in de blaasvorm. Het zijn indrukwekkende cijfers: wereldwijd worden er jaarlijks miljarden flesjes geprodu ceerd om onze bieren, frisdranken, waters en andere dranken in te bottelen. Gemaakt door 110 glasfabrieken over de hele wereld. René Witvliet, van Global Purchasing, bezoekt er jaarlijks zo'n 20 tot 25. Hij legt uit hoe de flesjes worden gemaakt. "Je moet je een heel grote oven voorstellen, een soort bassin met vloei baar glas erin van 1.500 tot 1.600°C," vertelt hij. "In dat bassin zitten twee gaten en daar komen druppels uit die in een glasmachine vallen. Door een voorvorm krijgen de flesjes hun grove structuur, later krijgen ze in een blaasvorm hun definitieve uiterlijk. Daarna gaan ze door een koeltunnel waardoor het glas hard wordt. Na een grondige inspectie worden de flesjes in lagen op pallets gestapeld en vervoerd naar de brouwerij." Het blijft een interessant proces om te zien, vindt René. "Vooral zo'n hogesnelheids machine is indrukwekkend. Die kan wel een miljoen flesjes per dag aan. In een glasfabriek wordt overigens altijd 24/7 gewerkt, 365 dagen per jaar. Dat komt omdat een glasoven niet uitgezet kan worden; het glas moet vloeibaar blijven. Slechts eens per twaalf, dertien jaar wordt het proces stilgelegd. Als de oven ver vangen moet worden." Glasfabriek Ardagh Glass is marktleider in Glas bestaat voor het grootste deel uit zand (70 procent). De vroegste door de mens gemaakte glazen objecten dateren van ronc 3500 v.Chr. Glas is oneindig recyclebaar, zonder verlies aan kwaliteit. Nederland staat in de top drie van Europa qua inzameling van glas (91 procent in 2011). De statiegeldbierflessen in Nederland gaan tot veertig keer mee. veel Noord-Europese landen. Voor hen is onze organisatie een belangrijke opdrachtgever. Sterker nog, bij de Nederlandse vestiging in Moerdijk is iedere fles die gemaakt wordt voor HEINEKEN. "Deze fabriek heeft geen andere klanten," legt salesmanager Reiner Brand uit. "Dat is een unicum in deze industrie." De fabriek werd eind jaren negentig in nauwe samenwerking met HEINEKEN opgezet en was aanvankelijk zelf deels eigendom ervan. Later werd dit aandeel verkocht. "HEINEKEN wilde terug naar z'n corebusiness, bier brouwen," aldus Reiner. "De samenwerking is echter nog steeds uitstekend en zal wat mij betreft nog jaren duren. HEINEKEN staat in onze top drie van beste klanten regelmatig op de eerste plaats. Wij produceren per jaar ongeveer twee miljard groene Heineken flesjes voor ze, waarvan een groot deel wordt gebruikt voor de export. Ik werk nu zo'n tien jaar samen met René als contactpersoon en de samenwerking verloopt heel prettig en soepel!" heineken nl magazine 19

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 19