OOK VEEL VAN' 'MIJN LEERLINGEN LEREN HIER Naam: Paul Penders (55), Paul's Huis brouwerij Beroep: Docent natuur- en scheikunde vmbo Hobbybrouwer sinds: 35 jaar Favoriete speciaalbier: "Een stout van de tap. Zeker met oesters erbij... fantastisch." Favoriete pils: Brand en Alfa Favoriete biermoment: "In de winter een Gordon's Ale. Op mooie dagen een bier dat wat bitterder is. Engelse bieren hebben een heel bijzondere hopsmaak waar ik van hou." Paul Penders was nog maar net getrouwd toen de bierbrouwer in hem wakker werd. "Tijdens onze huwelijksreis door Zuid-Engeland kwamen we in een winkel waar ze brouwpakketten ver kochten. Ik heb er gelijk een paar gekocht. Wat wel betekende dat we een deel van de bagage moesten achterlaten. Dat is nu 35 jaar geleden." In de jaren erna ontwikkelde Penders zich als brouwer, maar werd hij ook verwoed ambas sadeur van dit oude ambacht. Al dertien jaar brouwt de docent natuur- en scheikunde aan een vmbo-opleiding jaarlijks met zijn hoogste klas een bier. Hij gebruikt hiervoor zijn eigen brouwinstallatie in de garage. "Het brouwproces is interessant omdat er aller lei processen plaatsvinden waar de leerlingen van kunnen leren. En omdat je met dezelfde grondstoffen zoveel uiteenlopende smaken kunt maken." Maar natuurlijk, het is ook zijn hobby. Vijf, zes keer per jaar brouwt hij thuis meerdere biertypen. "Smakelijke, niet te zware bieren." Als lid van een site voor hobbybrouwers hoorde hij over de pilsbrouwwedstrijd. "Pils is het moeilijkste biertype om te maken. Temperatuurbeheersing is altijd al het lastigste gedeelte van het brouwen, en voor een pils moet ik de temperatuur lager houden dan gebruikelijk. De ondergisting ga ik met behulp van de ijskast doen. Ja, dat moet lukken. Ik laat het straks twee, drie weken gisten en dan klaren en bottelen. De deadline van eind april ga ik zeker halen."

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 17