'IK ZOU ER WEL MIJN BEROEP VAN WILLEN MAKEN' WIE GAAT WINNENi Spannend. Zo voelde het voor Cees Dukaat toen hij eind februari het pils ging brouwen waarmee hij in Wijlre hoge ogen hoopt te gooien. Het was voor het eerst dat hij een ondergistend bier brouwde en hij weet nu: "Pils maken is niet moeilijker, maar wel echt een specialiteit. Ik ben zelf liefhebber van donker en zwaar bier. Daarom was dit voor mij in alle opzichten anders." Vijf jaar geleden zag hij op een braderie een brouwgilde aan het werk en wist hij meteen: dit wil ik ook! Niet veel later maakte hij zijn eerste bier. Sindsdien trekt hij zich een keer per maand samen met broer Gerrit terug in zijn loods en is hij even geen stratenmaker, maar bier brouwer. Een hobby waar hij best zijn beroep van zou willen maken. "Ik heb een eigen stratenmakersbedrijf. Dat is zwaar werk. Nog een jaar of vijf en dan wil ik ermee ophouden. Dan zou ik heel graag met de brouwerij groter willen groeien." Tot die tijd blijft het brouwen beperkt tot die ene zaterdag in de maand, waarbij de dag al vroeg begint met het schroten van de mout. Daarna gaat het vuur onder de twee ketels van zeventig liter aan en begint het daadwerkelijke brouwen. Via de website van Brand las Cees over de wedstrijd. Op internet vond hij vervolgens het basisrecept voor een pils. Hij paste het een beetje aan en ging brouwen. Het eind resultaat ligt nu te rijpen. "In een koelcel in mijn loods kan ik het bier goed op de juiste, lage temperatuur laten vergisten. Ik heb al even geproefd en ik moet zeggen: het voldoet aan de verwachtingen. Al heeft het wel de volledige rijpingstijd nodig." Wat hij van de ballotage verwacht? "Geen idee," klinkt het. De paar keren eerder dat hij een eigen bier liet proeven aan een jury gingen hem goed af. "Toen kwam mijn bier er steeds wel als beste uit." Voor de zoektocht naar de beste hobbybrouwer van het land - georganiseerd door Brand en PINT (Promotie Informatie Traditioneel Bier) - schreven 62 hobbybrouwers zich in. "Veel meer dan we durf den te hopen," zegt Coen Dekker, manager Bier imago. Bij iedere deelnemer worden eind april zeven flesjes pils opgehaald. Deze worden geproefd op de Brand brouwerij waarna tien finalisten overblijven. De tien bieren worden tijdens een grote happening op de brouwerij op zaterdag 12 mei nogmaals geproefd door een jury. De winnende hobbybrouwer mag samen met meesterbrouwer lean Dohmen zijn pils brouwen, waarna het verkocht wordt via supermarktketen lan Linders en Mitra slijterijen. 12.000 BROUWERS De wedstrijd is in het leven geroepen omdat er nog veel misverstanden over pils bestaan. Het zou ongezond zijn, een fabrieksproduct, minder verfijnd dan wijn... Terwijl het niet eenvoudig is om een pils te brouwen, vertelt lean Dohmen. "De grondstoffen kunnen, afhankelijk van de oogst, nogal wisselen van kwaliteit. Maar omdat pils het hele jaar door wordt gedronken, moet het van constante kwaliteit zijn, en dus moet een bierbrouwer dit proces constant bijsturen." Een uitdaging voor alle hobbybrouwers, waarvan er maar liefst 12.000 in ons land zijn, als we leroen Carol-Visser, voorzitter van PINT, m°gen geloven. "Deze wedstrijd leek ons t een manier om TÖsSBÏsy' ook eens aandacht aan deze groep te besteden. Zij weten als qeen ander wat een wie is onze 3 nieuwe brouwer? bijzonder product pils eigenlijk is!" gWEDSTRIJfö wie is onze nieuwe brouwer? Naam: Cees Dukaat (53), Dukaat Brouwerij Beroep: Eigenaar van een stratenmakers- bedrijf Hobbybrouwer sinds: 5 jaar Favoriete speciaalbier: Kasteelbier Favoriete pils: Brand Favoriete biermoment: "Voor de open haard met mijn eigen Dukator, een zwaar en donker speciaalbier. Op het terras vind ik witbier geweldig." heineken nl magazine 15

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 15