weg naar ae v 'Ook enthousiasme heeft structuur nodig' Installatiebeheerder Nanning Visser: "In het begin schieten de meningen alle kanten op, maar in het enthousiasme moet wel structuur komen. Twee zaken bleken belangrijk: het verlagen van het niveau in de biertank en een geleidelijkere toevoer van C02. Hierdoor wordt het afvulproces vertraagd zonder dat het gevolgen heeft voor de productiesnelheid. We zitten nu in de afrondende fase. Ie kan wel van een succes spreken." 'De eerste dagen waren zwaar' "Het afvulprobleem met Desperados kwam als een verrassing," constateert Alma Zrilic- Avdic, senior technoloog. "Vorig jaar waren we succesvol gestart met Desperados in een malige flessen. Dat proces hoeven we alleen maar te kopiëren, was de gedachte. Door het probleem op een systematische manier aan te pakken, kwamen we snel tot een aantal basisoorzaken. De eerste dagen in het Kaizen Team waren zwaar maar verhelderend. Geweldig dat het werkt." 'Met het blote oog zie je niet alles' "Een aparte ervaring om samen te werken in een Kaizen Team," vindt Helmoed Janssen, afvuller-operator. "Ie krijgt bijvoorbeeld informatie over hoe ze in Frankrijk Desperados produceren. Tegen welke problemen lopen ze daar aan? Het blijkt dat de retourflessen afkomstig zijn van verschillende glasleveranciers. Dat zorgt voor kleine verschillen die het afvullen beïnvloeden. Met het blote oog zie je de verschillen niet. We moeten met het team nog een aantal puntjes aftikken, maar dat gaat zeker lukken." 'Discussiëren is heel belangrijk' Maurice de Hoop van technische project ondersteuning: "Iedereen kijkt vanuit zijn eigen discipline naar het probleem. Neem het verlagen van de C02-flowdruk. Tech nologie wil daar niet aan sleutelen, omdat ze bang zijn voor de kwaliteit. Techniek wil dat juist wel. Discussies zijn heel belangrijk. Onze focus lag aanvankelijk op quick wins, want we dachten dat de basisconditie van de vuiler in orde was. Dat bleek een ver keerde keuze: 80 procent van het probleem bleek in de basisconditie te zitten. De rest in de combinatie van het product, de fles en de vuiler." 'Niet te snel conclusies trekken' Ad van Esch, TPM-facilitator: "Met kaizen gebruik je een 12-stappenmodel waarin je eerst het probleem analyseert op mensen, machines, materialen en methode. Vervol gens formuleer je de tegenmaatregelen en werkje naar de oplossing. In het begin moest ik het team heel erg remmen. Ze wilden te snel een oplossing vinden. Dan ontstaat er een wirwar aan verbeteracties. Als je aan tien touwtjes tegelijkertijd trekt, weetje niet welke voor een verbetering zorgt." 12 heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 12