REPORTAGE Wat doe je als het afvulniveau van flessen Desperados ondanks alles blijft schommelen^ In Den Bosch werd een Kaizen Team geformeerd om het probleem op te lossen. i rstr kejni DOORBRAAK Rayonmanager Stephan Verboom: "Als je tien flessen had gevuld, zag je tien verschillende afvulniveaus." Een onacceptabele situatie. Daarom werd een Kaizen Team geformeerd met daarin technici, technologen, operators en een TPM-deskundige. Stephan: "Het idee achter een kaizen- aanpak is dat je heel methodisch te werk gaat zodat het probleem overzichtelijk wordt. Je zoekt de juiste probleemdefinitie. Verzamelt data, zodat het effect van veranderingen meetbaar wordt. Het begin is lastig. Ligt het aan de vorm van de fles die niet ideaal is, de kwaliteit van de retourflessen of aan het hoge suikergehalte van het bier? Alles lijkt elkaar te beïnvloeden." De andere Kaizen Team-leden knikken instemmend. Iedereen heeft van uit zijn eigen discipline een bijdrage geleverd-aan het denk- en zoekproces. - Stephan: "De doorbraak kwam toen de leverancier Sidel van de afvul- machine bij het probleem werd betrokken. Het bleek dat met het .vertra gen van de afvulsnelheid de waarden aanzienlijk verbeterden. We .V -i-H&s- hebben hiermee niet de oorzaak weggenomen, maar de situatie is wel overzichtelijker geworden. Het is geen massief probleem meer. Het en- Kaizen Team blijft contact houden om de uitval verder terug te dringen." Stephan is vol lof over de inzet van de Kaizen Team-leden. "Zo'n Kaizen Team is een paardenmiddel maar het geeft een enorme boost. Iedereen heeft de extra mile gelopen. Niet alleen de leden van het Kaizen Team, an maar ook de collega's van de retourlijn en afdelingen eromheen. Zelfs de medewerkers van leverancier Sidel die zelfs hun vlucht naar Zweden uitstelden zodat ze ons met de aanpassingen konden helpen." „.i- Dé teamleden maken op deze maandagmorgen tot slot nog een rondje kproces. door de brouwerij, waar ze zelf kunnen vaststellen dat de afvulverschil- 'ul- len inmiddels sterk teruggedrongen zijn. Perfect is het nog niet. De ertra' uitval moet nog verder worden beperkt, maar ook daar heeft de kaizen- aanpak op termijn vast antwoord op. Maandag 12 maart. In de Bossche brouwerij is de dag al vroeg begon nen, óók voor de leden van het Desperados Kaizen Team. De teamleden hebben nauw samengewerkt de afgelopen tijd, maar vandaag is het voorlopig de laatste keer dat ze een hele dag bij elkaar zitten. Hun klus zit er bijna op: de productie van Desperados in retourflessen staat.goed op de rit.'Dat was ëen paar maanden geleden wel anders. In Den Bosch begon men begin dit jaar met het produceren van de retourflessen (een jaar eerder was de productie in eenmalige flessen al overgenomen van de Franse zusterbrouwerij), maar de start op lijn 15 verliep alles behalve vlekkeloos. Vooral het afvullen gaf problemen.

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 10