6 stellingen voor Didier Debrosse INTERVIEW Merkel of Sarkozy? "Iedereen die de euro steunt. Ik hoop dat de euro het overleeft en ik heb er rotsvast vertrouwen in. Daar naast geloof ik dat we op den duur leiders zullen zien die Europa weer wat hoop geven. We hebben een nieuw leiderschap nodig, politici die deze maatschappij wak ker schudden. Dit continent is nog altijd een geweldige plek en ik zou niet willen dat het een soort van museum wordt... verschrikkelijk." Bakfiets of mountainbike? "Ik heb allebei, het hangt af van waar ik ben; de Franse bergen of fietsen met mijn kinderen in Amsterdam." Voetbal of rugby? "Rugby, zonder twijfel." De Mont Blanc of de Mount Everest? "De Mount Everest is te hoog voor mij. Maar na twee eerdere pogingen zou ik toch heel graag de top van de Mont Blanc willen bereiken." Franse wijn of Nederlands bier? "Dat hangt af van de gelegenheid. Ik vind bier heerlijk. Het draait allemaal om saam horigheid, zoals met vrienden na een fijn potje golf. Maar ik geniet ook van een goed glas wijn bij een lekkere maaltijd." Hebt u een Nederlandse favoriete zin? "Niet echt, aangezien mijn Nederlands maar beperkt is. Ik zou zeggen: 'Dank je wel', omdat ik het gevoel heb dat we echt geaccepteerd zijn hier. Wanneer ik, als Zuid-Europeaan, een stad moest kiezen om te wonen boven de rivier de Loire, zou het Amsterdam zijn. Een grote, maar toch ook kleine stad,ontzettend relaxed meteen hoge levensstandaard en je kunt overal met de fiets naartoe. De stad heeft iets bijzonders en ik ben er gek op." positionering hanteren? Denk ook aan digitale media, waar de Heineken uitstraling in lijn is met de wereldwij de positionering. De uitdaging is echter om het merk ook in Nederland naar een wereldwijd niveau te brengen, zonder zijn typisch Nederlandse touch te verliezen. Neem Koninginnedag, of de miljoenen Nederlanders die schaatsen zodra het vriest. Ik woon hier en ik zie dat deze markt iets bijzonders heeft.'' 6 STRATEGISCHE AANDACHTSGEBIEDEN Heineken: onevenredige groei in alle markten Markten: winnen als marktleider en segmentspeler Groeimarkten: duidelijk betere prestatie dan de markt Globale schaalvoordelen benutten Organisatie: consumenten-geïnspi reerd, klantgericht en merkgestuurd Cultuur: stimuleren van persoonlijk leiderschap, onderlinge samenwer king, discipline en professionalisme erg lokaal is. Ik accepteer het dan ook niet wanneer mensen erover klagen dat we te centraal aan het worden zijn. We zijn aan het globaliseren, niet aan het centralise ren, dat is een groot verschil! En overigens, initiatieven zoals centraal inkopen zijn zeer verstandig; het zou dom zijn om geen gebruik te maken van onze schaal, vooral in Europa." 'Culture eats strategy for breakfast'. Hoe zou u de HEINEKEN-cultuur omschrijven? "Lastige vraag voor mij. Ik weet precies waarom ik mijn vorige bedrijf heb verlaten, maar ik weet nog steeds niet waarom ik het zo leuk vind om voor EIEINEKEN te werken... Waarschijnlijk de mix van onder nemerschap, verantwoordelijkheid nemen en samenwerken. Maar ook de betrokkenheid binnen de onderneming. Elet is echt indrukwekkend: mensen beweren niet alleen dat ze groen zijn... ze zijn het ook echt!" En als het gaat om Nederland? "Alles wat ik hiervoor noemde, geldt met name voor hier. Omgekeerd beweren sommigen dat de organisatie een gebrek heeft aan discipline, maar daar ben ik het niet mee eens. Zolang je helder en ondubbelzinnig bent in wat je verwacht, krijg je het ook. Elet is sowieso altijd moeilijk om je territorium af te bakenen als OpCo, in een land waar ook het hoofdkantoor zich bevindt. En dan zijn er veel nieuwe collega's in het Global Office die HEINEKEN Nederland niet kennen, dat speelt ook een rol. Mijn ervaring is dat HEINE KEN Nederland meer en meer een OpCo is zoals andere, in positieve zin. Er is natuurlijk altijd ruimte voor verbetering: soms wat meer openstaan voor verandering, en soms een beetje minder kritisch zijn naar het centrum toe. Maar we hebben absoluut grote sprongen vooruit gemaakt." Hoeveel ruimte blijft over voor plaatselijk ondernemer schap in de algemene trend van centralisatie? "Onze strategie biedt daar meer dan genoeg ruimte voor! We beschikken over een zeer plaatselijke merkportfolio, ook in Nederland. Zelfs aangaande het Heineken merk is het aan ons om al het goede dat op globaal niveau wordt gedaan, af te wegen en succesvol in de markt te implemen teren. Dan: wie bepaalt er de strategie in de horeca of in de detailhandel? De OpCo heeft daar veel vrijheid in. En dat is ook logisch, aangezien een bedrijf met bijvoorbeeld meer dan 20.000 klanten in Nederland per definitie nog steeds 6 HEINEKEN NL magazine

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 6