DIDIER DEBROSSE INTERVIEW "Ik accepteer het dan ook niet wanneer mensen erover klagen dat we te centraal aan het worden zijn" De ambitie van HEINEKEN Nederland maakt onderdeel uit van een groter geheel. Op internationaal niveau ligt de lat hoog. De nieuwe koers heet dan ook Strategy to win. Didier Debrosse, Regional President van HEINEKEN West-Europa, legt uit wat de gevolgen van deze strategie voor óns bedrijf betekenen. '3 DOWN, 7 TO GO' In 2011 wonnen we marktaandeel in West-Europa. Gefeliciteerd! Didier Debrosse: "Bedankt, maar dat is niet zozeer dankzij mij, maar dankzij jullie! Ik ben zeer onder de indruk van de resultaten. Een groei van 0,1% lijkt niet veel, maar in feite hebben we een jarenlange ontwikkeling weten om te keren." Wat hebben we deze keer anders gedaan? "Na de overname van Scottish Newcastle in 2008 hebben we eerst gekeken naar onze kosten en cashflow, om de organisatie efficiënter en concurrerender dan destijds te maken. Daardoor zijn we in staat geweest om te investeren in onze merken en onze agenda weer in evenwicht te brengen, met uiteindelijk omzetgroei." Het laatste is nog moeilijker, omdat je ook te maken hebt met andere partijen. "Inderdaad. Daarom hebben we ons gericht op innovatie, investeringen in nieuwe initiatieven, en het doorhakken van knopen: wat zijn onze strategische merken, welke marketing- investeringen zijn effectief, enzovoorts. Dan nog moet je de grote retailers achter je zien te krijgen, vooral hier in ons deel van de wereld. Binnen sommige markten zijn er daarnaast grote horecaklanten, zoals in het Verenigd Koninkrijk. En ten slotte moet je de consument nog zien te overtuigen. Daarvoor heb je visie, geduld en lef nodig. Veel lef." ReFresh, Horizon... wat maakt Strategy to win uniek vergeleken met voorgaande initiatieven? "ReFresh was een Europees initiatief, dat we op wereldwijd niveau gaan toepassen. Met Strategy to win komen onze prioriteiten meer op één lijn te liggen. Neem Desperados. Nog maar achttien maanden geleden was het erg lastig om de organisatie ervan te overtuigen om dit merk te promoten. Vandaag de dag is dat heel anders: we gaan het jaar 2012 in met de sterke overtuiging dat we een merk in handen hebben met een groot potentieel." Welke van de zes strategische pijlers van Strategy to win is voor u het belangrijkst? "De belangrijkste voor ons als volwassen regio is het winnen van omzetgroei, overal waar wij met afstand marktleider zijn. In West-Europa zijn we op dit moment aan het winnen in drie van onze tien markten: Italië, Frankrijk en Ierland. Ook in andere markten gaat het marktaandeel omhoog, maar we 'winnen' nog niet. '3 down, 7 more to go' zou ik in sporttermen zeggen!" Dit gaat dus ook op voor de Nederlandse markt? "Ja, de winstgevendheid ten opzichte van onze omzet en het rendement op geïnvesteerd kapitaal ('RONA') zijn redelijk goed. Maarwe hebbenjarenlang marktaandeel verloren. Waar? In de horeca. De afgelopen twee jaar hebben we deze trend binnen de branche kunnen stoppen. We beschikken immers over de juiste merken en initiatieven, zoals Heineken Extra Cold. De grote uitdaging zit 'm nu in de detailhandel. We moeten iets doen aan de prijspositionering van Heineken. Daarom verhogen we de prijs van een krat Heineken niet in 2012. Een ding is duidelijk: we hebben ook de steun van onze retailers nodig. Ik weet dat dit niet makkelijk is en ik hoop dat we deze prijskloof dit jaar kunnen dichten." Het Heineken merk is traditioneel gepositioneerd in het Nederlandse mainstreamsegment, maar is elders een luxe biersoort. Een steeds groter wordend verschil? "Nee, dit verschil zal afnemen. Dat is wenselijk, zelfs vanuit Nederlands oogpunt. De consumenten hier gaan veel op reis allemaal. Waarom zouden we dan in één land een andere k HEINEKEN NL magazine

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 4