OP ZOEK NAAR DE VROUW VRAGENVUUR In vijfjaar 30% vrouwen in hogere functies. Dat was de ambitie bij het ondertekenen van Talent naar de Top Charter in 2009. We spraken Marijke van den Hoogen (projectmanager New Product Innova tions) en Erik Schuckink Kool (area sales manager Horeca) van het ambassadeursteam Diversiteit. Waardoor stagneert het proces? Erik: "Verschil lende oorzaken. Om door te groeien naar een hogere functie kost tijd. We moeten voldoende vrouwen aantrekken - ook op startersposities - om op termijn een goede weerspiegeling aan de top te krijgen." Marijke: "Overigens zie je grote verschillen per afdeling. Op P&O en Marketing lukt het beter goede vrouwen aan te trekken. Bij Finance en IT, en onze eigen organisaties Horeca en HNS, is dit lastiger. Maar we hebben ook positieve voorbeelden, denk aan Inez Frencken, regiodirecteur Alkmaar, of Marloes Roetgerink, manager Business Analyst. En natuurlijk onze nieuwe Finance directeur Solveig Menard." Hoe is de verhouding nu? Marijke: "De eerste achttien maanden zijn grote stappen gemaakt. Het percentage zit nu gemiddeld op 21 a 22. De vooruitgang gaat gestaag. We moeten geduld hebben. De uiteindelijke ambitie van 30% vrouwen aan de top is haalbaar." in-, door- en uitstroom gehandhaafd." Marijke: "Intern willen we in kwartaal 2 beginnen met een pilotworkshop over samenwerken tussen mannen en vrouwen en hoe dit te verbeteren. Zo hopen we meer medewerkers ambassadeurs van dit beleid te maken. Daarnaast ga ik actief het gesprek aan met vrouwen binnen HEINEKEN Nederland Supply Chain. Iedereen, ook mannen, weet mij te vinden om dit onderwerp te bespre ken. Uiteindelijk heb ik maar één advies: blijf bij jezelf, zo maak je het verschil." Wat is het voordeel van meer vrouwen in de top? Erik: "Betere prestaties. Een gemixt samenge steld team zorgt daarvoor. Een vrouw deelt een probleem eerder met collega's dan een man bij voorbeeld. Maar ook bij productintroducties zoals Jillz is de vrouwelijke invloed van belang geweest." Marijke: "Een goede mix maakt onderwerpen beter bespreekbaar. Wanneer mensen zich prettig voe len in hun werk, stijgt de productiviteit. Bovendien zijn er steeds meer hogeropgeleide vrouwen. Daar moeten we als HEINEKEN gebruik van maken." Moeten we niet gewoon accepteren dat we een mannenbedrijf zijn? Marijke: "Nee, daar geloof ik niet in. Maar het is wel een kwestie van een lange adem. We moeten gericht zoeken op de arbeidsmarkt naar de juiste kandidaten, die in de onderneming moeten kunnen groeien." Hoe kies je tussen kwaliteit en geslacht? Marijke: "Een van de concrete voorbeelden is dat sollicitatiegesprekken nu altijd door een man én een vrouw worden gevoerd. Niet alleen loopt het gesprek dan anders, ook de evaluatie ervan. Zo krijg je een andere beoordeling van het gesprek en uiteindelijk ook een andere beslissing." Wat doen jullie om de doelstelling te halen? Erik: "We proberen door gerichte campagnes HEINEKEN bij vrouwelijke studenten onder de aandacht te brengen als aantrekkelijke werkgever. Ook tijdens gastcolleges die onze marketing- en retaildirecteur geven komt het onderwerp ter sprake. Daarnaast blijven de doelstellingen voor senior managers op

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 22