Duidelijke cijfers Bureau Levensmiddelenhandel vast. "Daarom staat het onderwerp hoog op onze agenda. Sinds 2009 hanteert de supermarktbranche een verscherpte legitimatie-eis. Jongeren moeten zich in de supermarkt tot twintig jaar legitimeren. Dat heeft nog niet genoeg gehol pen. Opvallend is wel dat in 60 procent van de gevallen om legitimatie wordt gevraagd, maar dat daarna in ongeveer de helft van de gevallen de verkeerde beslissing wordt genomen, zoals Laura ook omschrijft." Training van de kassa medewerkers is dus het sleutelwoord, en hulp middelen als ID-readers waarmee supermarkt- personeel in één oogopslag kan zien of iemand al zestien is." VOORTREKKERSROL Ook HEINEKEN is niet blij met de tegenvallen de uitslag van het mysteryshopperonderzoek. Arnaud Wynia, national accountmanager Retail voor Ahold: "Als branche proberen we door middel van zelfregulering te voorkomen dat de overheid met wetten moet optreden. Dat geldt dus niet alleen voor bierbrouwers, maar ook voor de handel. Daarnaast voelen we ons als marktleider extra betrokken. We nemen in de retail de helft van het totale biervolume voor onze rekening. Daarom zijn we nu in gesprek met Albert Heijn om te kijken hoe we een gezamenlijke voortrekkersrol kunnen vervullen. Hoe kunnen we bijvoorbeeld BEN 16' (NIET) longeren onder de zestien jaar komen betrek kelijk eenvoudig aan alcohol, blijkt uit meerdere onderzoeken zoals het hiernaast beschreven onderzoek van de Universiteit Twente voor het ministerie van VWS. Veertien- en vijftienjarige mysteryshoppers werden er dertienhonderd keer op uit gestuurd om drank te kopen in onder andere supermarkten, slijterijen, horeca en sportkantines. In slechts zo'n 28 procent van de gevallen werd de wet nageleefd. Supermarkten haalden een score van 30 procent. HEINEKEN NL magazine 13

Heineken NL Magazine | 2012 | | pagina 13