65% PENSIOEN Het Nederlandse pensioenstelsel kraakt in zijn voegen. Een nieuw landelijk akkoord moet de druk verlichten. Maar wat verandert er dan precies? En wat merken wij erbij HEIN EKEN van? 5 VERANDERINGEN "Wat ooit een oase van rust was, is veranderd in een bron van onrust." Zo omschrijft Cees Oudshoorn, directeur Beleid van VNO-NCW, het Nederlandse pensioenland schap. "Nederland heeft een heel goed pensioenstelsel, met de AOW als basisvoorziening voor iedereen, het collectieve pensioen dat je opbouwt tijdens je werkzame leven en een optioneel individueel pensioen, zeg maar de lijfrentes die ieder voor zich kan afsluiten." Toch heeft de overheid besloten het huidige pensioen stelsel aan te passen om zodoende een aantal problemen aan te pakken. Waarom zijn aanpassingen nodig? Cees Oudshoorn: "Allereerst is er de vergrijzing. We wor den steeds ouder. Zo is berekend dat de levensverwach tingvan een 65-jarige man in het jaar 2030 met 2,7 jaar zal zijn toegenomen. Dus moet een hoger bedrag worden gereserveerd. Hierdoor stijgen de pensioenkosten en De AOW-leeftijd gaat in 2020 omhoog naar 66 jaar en waarschijnlijk in 2025 naar 67 jaar. Het AOW-pensioen wordt vanaf 2013 jaarlijks extra verhoogd. De AOW wordt vanaf 2020 flexibel. Ie kunt kiezen wanneer je de AOW in laat gaan. De aanvullende pensioenen worden meer schok- bestendig gemaakt om de gevolgen van de finan ciële crisis en vergrijzing te weerstaan. Het wordt oudere werknemers makkelijker gemaakt langer door te werken. zakt de zogenoemde dekkingsgraad van het pensioen fonds." Het tweede probleem hangt samen met de manier waarop het vermogen van pensioenfondsen tot stand komt. "Dat vermogen verkrijgen de fondsen op twee manieren: voor slechts 20 procent door het innen van pensioenpremie en voor 80 procent rendement door deze premies te beleggen in aandelen, obligaties en vastgoed. Tussen 1980 en 2 000 haalden pensioenfondsen gemakke lijk rendementen van 10 procent. Maar door de tegenval lende resultaten op de beurzen van de laatste jaren staat het rendement onder druk. Het derde probleem is de dalende rente. Deze wordt gebruikt om de toekomstige pensioenlast uitte rekenen. Indien de rente daalt, stijgt de pensioenlast en daarmee de dekkingsgraad." Wat verandert er? Hoe maakje het pensioen schokbestendig? In het lan delijk akkoord is besloten dat de pensioenleeftijd wordt gekoppeld aan het stijgen van de levensverwachting. Daarnaast wordt meer expliciet gemaakt dat het uitein delijk te ontvangen pensioen afhankelijk is van het gerea liseerde rendement op beleggingen. "Die oplossing wordt door critici smalend een 'casino-pensioen genoemd. Dat is het niet," benadrukt Oudshoorn. "We proberen zorgvuldig om te gaan met het feit dat 80 procent van het pensioenvermogen uit rendement komt." Wat betekent dat voor ons? Wat betekent het pensioenakkoord voor HEINEKEN- medewerkers in Nederland? "Veel details in het pensioen akkoord moeten nog worden ingevuld," aldus Hans de Ruiter, directeur Human Resources. Hoe zit het met de oude rechten opgebouwd in het bestaande pensioen- van de werknemers heeft geen idee wat zijn pensioen straks zal zijn. 60 procent verwacht dat hij na zijn pensionering eindigt met 70 procent van het laatst verdiende loon. Hans de Ruiter, directeur HR, zegt hierover: "Maar dat laatste geldt alleen voor medewer kers van bedrijven die een eindloonregeling hebben en veertig jaar in dienst zijn. Dat is een garantie die vrijwel geen enkel bedrijf meer kan geven. HEINEKEN heeft een middelloonregeling. Daarbij gaat het pensioen uit van het gemiddeld verdiende loon. Het pensioen wordt wel geïn dexeerd, maar die 70 procent wordt niet gegarandeerd. De indexatietoeslag wordt alleen gegeven als het pen sioenfonds over voldoende middelen beschikt." HEINEKEN NL magazine 5

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 5