'Door te investeren laten we zien dat we vertrou SLECHTE ZOMER, DURE GERST INFLATIE IN ITALIË efficiënter, richten ons op wat echt nood zakelijk is en houden contracten opnieuw tegen het licht. Uiteindelijk houden we minder mensen over. De mensen die bij ons blijven werken, begeleiden en trainen we, zodat ze leren omgaan met een crisis en hier sterker uitkomen. Net als HEINEKEN zelf." Daarnaast wordt er nog steeds geïnvesteerd in innovatie en nieuwe merken. "Dit jaar introduceerden we drie nieuwe merken en een nieuwe fles voor het Heineken-merk. Zo laten we aan de markt en onze organisatie zien De prijs van graan, waaronder gerst, steeg afgelopen zomer met zo'n 80 procent tot het hoogste niveau in twee jaar. De oorzaak: een groeiende vraag en een variërend aanbod door slechtere weersomstandigheden. Ook wordt er wereldwijd steeds minder grond gebruikt om brouwgerst op te verbouwen. Wat is het effect voor HEINEKEN? Vooralsnog valt het mee, vertelt Edwin Zuidema, als directeur Raw Materials wereldwijd verantwoordelijk voor de inkoop van grondstoffen. "De contracten voor de gerst die we momenteel oogsten, hebben we gedurende het afgelopen jaar al afgesloten." HEINEKEN houdt echter wel rekening met een kostenstijging van enkele procenten de komende tijd. "Om het effect van de stijgende grondstofprijzen te compenseren, kijken we naar een aantal aspecten. We proberen te werken met langetermijncontracten als we een prijstoename verwach ten. Daarnaast doen we aan spreiding: we nemen gerst af in heel veel landen, zoals Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië en Scandinavië. Verder zet HEINEKEN in op duurzaamheid: we werken nauw samen met coöperatieven en andere leveranciers om de aanvoer van grondstoffen voor de lange termijn te garanderen." dat we vertrouwen hebben in de toekomst. We zorgen ervoor dat we - als de crisis weer voorbij is - sterker uit de startblokken kunnen. In 2013 verwachten we onze afname weer te zien stijgen." Ook in Italië is de situatie op dit moment onzeker. Financieel directeur Lodewijk Lockefeer: "De maatregelen die de regering hier neemt -zoals bijvoorbeeld de verhoging van de btw - zullen de koopkracht van de gemiddelde Italiaan negatief beïnvloeden. Verder staat het consumentenvertrouwen behoorlijk onder druk, mede door de speculatie op de beurzen. Dit kan ook gevolgen hebben voor de horeca- markt, waar bier sowieso al relatief duur is. Ook is het binnenlands toerisme belangrijk voor onze horecamarkt. Tijdens een instabiele economische situatie gaat men er wellicht minder op uit." Italianen houden van hun merken, dat is een voordeel. Wel kopen ze hun bier steeds meer 'in promotie' volgens Lodewijk. "Dat is meteen ook onze uitdaging, want wij richten ons op de langere termijn en investeren daarom in onze merken. Aan de andere kant hebben we ook een duidelijke marktaandeeldoelstelling. Met een lagere koopkracht en een druk op de inflatie wordt 2012 geen gemakkelijk jaar. Het goede nieuws is dat we dit jaar Strongbow Gold hebben gelanceerd in Italië. Daarmee willen 6 HEINEKEN NL magazine

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 6