KWALITEIT Kwaliteit loopt als rode draad door de hele keten ui KRATJE IN DE ZON SPLINTER? GETRAINDE NEUS AMBITIE IN DE PRAKTIJK Arno Centen: "Het is onze eer te na ook maar een fractie onder het hoogst haalbare te leveren." Koert van de Pest: "50.000 etiketten per uur op de juiste plaats aanbrengen vraagt uiterste precisie." 16 HEINEKEN NL magazine Ondanks deze scherpe blik is het nog steeds mogelijk dat er klachten over het eindproduct ontstaan. "Pils is een gevoelig product dat door allerlei omstandigheden kan worden beïnvloed," vertelt Anja Buitenman, senior mede werkervan het Bureau Consumentenservice. Zij zorgt dat klachten serieus worden onderzocht. "Verkeerde opslag kan al voor smaakverschillen zorgen. Meestal is de consument daar zelf voor verantwoordelijk." Hoewel HEINEKEN zichzelf op het gebied van houdbaarheid nog strengere eisen oplegt dan de overheid, wachten mensen soms te lang met consumptie. Maar ook vóór de uiterste bewaardatum kan kwaliteitsverlies optreden. "Bijvoor beeld als de consument zijn kratje bier buiten in de zon laat staan, of juist in de vrieskou," aldus Anja. "Maar uiteraard nemen wij alle klachten serieus. Daarom wordt er direct een koerier gestuurd om het resterende product op te halen. Onderzoek door de Kwaliteitsdienst moet aantonen wat er is misgegaan. In alle gevallen wordt de klant schriftelijk van de uitkomst op de hoogte gesteld." Overigens is de consument lang niet altijd de 'schuldige'. Ook supermarkten en distributiecentra springen soms onzorgvuldig om met het product. Maar we wachten niet passief af tot slecht opgeslagen of beschadigde producten bij onze klanten terechtkomen. Om onze kwaliteitsnormen tot in de winkel te kunnen handhaven, wordt het bedrijf SGS ingeschakeld. Dat bedrijf inspecteert wereldwijd de supermarktschappen om producten die bijvoorbeeld over de houdbaarheidsdatum zijn te onderscheppen voor ze in het boodschappenkarretje van de consument belanden. Omgekeerd nemen we in de horeca tapinstallaties en opslagfaciliteiten geregeld onder de loep. Bovendien waarborgt daar het Goed Getapt-programma (zie ook HEINEKEN NL Magazine 4) een stuk kwaliteit. Mocht het toch tot een consumentenklacht komen, dan valt het productonderzoek onder de directe verantwoor delijkheid van manager Quality Assurance Paul van der Aar. Zijn afdeling wordt daarom ook wel gekscherend de CSI van HEINEKEN genoemd. Als er ergens ter wereld iets misgaat, gaan bij Paul alle lampjes op rood. Hij heeft dan ook al veel bijzondere gevallen meegemaakt. "Vorig jaar bijvoorbeeld sloeg nog iemand in Korea alarm omdat hij een glasscherf zou hebben binnengekregen," vertelt Paul. "De klant wist zeker dat die scherf afkomstig was uit een Heineken-flesje. Met ons onderzoek konden we HEINEKEN gelukkig volledig vrijpleiten: de splinter bleek afkomstig van de aansteker waarmee hij het flesje had geopend." Paul schakelt het lab ook regelmatig in om de kwaliteit van aangeleverde grondstoffen te controleren. "Door de natte zomer is het bijvoorbeeld mogelijk dat er schimmels ontstaan, die de kwaliteit van de mout beïnvloeden, terwijl een drogere zomer zorgt voor kleinere moutkorrels met meer eiwit. Dit heeft grote gevolgen voor het brouwproces." Naast hun vakkennis mogen zowel Paul als Arno ook regelmatig hun neus gebruiken voor de goede zaak. Beiden maken namelijk deel uit van Sensory Analytical Services. Die dienst bestaat uit vier panels die samples uit alle HEINEKEN-brouwerijen ter wereld beoordelen op dertig componenten. Zo zit Paul in het Corporate Brand Panel, een panel met werknemers van de HEINEKEN Group. Daarnaast zijn er ook nog het Product Descriptive Panel en het Flavour Research Panel. Het eerste panel bestaat uit externe deskundigen die het product indivi dueel beschrijven en beoordelen. Het tweede panel is intern en houdt zich vooral bezig met smaakveranderingen en stabiliteit. Het Cider Panel maakt de afdeling compleet. Paul: "Ik heb een intensieve cursus gedaan om deel uit te maken van het panel en bovendien wordt regelmatig getest of ik nog steeds in staat ben die dertig belangrijke componenten te onderscheiden. Dat vind ik een heel goede zaak. Als het aankomt op kwaliteit moet je jezelf constant blijven challengen." Paul van der Aar: "De kleinste veranderingen hebben al grote gevolgen voor het brouwproces." Anja Buitenman: "3e moet een kratje bier natuurlijk niet in de volle zon zetten, of in de vrieskou bewaren." excellente processen uitstekende mensen met merken groeien verantwoord gebruik van W resources r Kwaliteit is de absolute basis van ons bedrijf. Wat we ook doen om onze merken te laten groeien, of om onze markten te vergroten: als we niet constant de beste kwaliteit weten te leveren, mist dat allemaal zijn doel.

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 16