KWALITEIT Het lijkt zo vanzelfsprekend: een pilsje dat helemaal perfect je glas in stroomt. Maar de weg 'van graan tot kraan' is intensief. Over natte gerst, consumentenklachten en etikettenwetenschap. Is de fles goed afgevuld, zit het etiket recht, is de juiste kroonkurk gebruikt? CONSTANTE ZOEKTOCHT 50.000 ETIKETTEN PER UUR 1 HEINEKEN is er groot mee geworden: het continu nastreven van de hoogste kwaliteit. Die kwaliteit is de dagelijkse zorg van een groot aantal collega's, werkzaam van het begin tot het eind van de productieketen. Zij zorgen ervoor dat de kwaliteit van onze producten nu en in de toekomst gegarandeerd blijft. En zo mogelijk zelfs wordt verbeterd. Spin in het kwaliteitsweb is Arno Centen, manager Supply Chain Development Support. "Vanuit Nederland bedienen wij 160 landen," stelt hij, "en zijn we verantwoordelijk voor in totaal 45 procent van onze wereldwijde productie. Het zou onze eer te na zijn als we daarbij ook maar een fractie onder de hoogst mogelijke kwaliteit zouden leveren." Arno heeft zijn voelsprieten uitstaan door het gehele productieproces, en ziet toe op nauwgezette verslaggeving - een voorwaarde van de ISO- normen waaraan HEINEKEN zich heeft gecommitteerd. Zijn kritische medewerkers garanderen dat alleen de beste grondstoffen en verpakkings materialen worden aangekocht. Regelmatige audits zorgen voor leveran ciers die voldoen aan de hoogste eisen. Arno: "En we hebben hier ook een team 'superspecialisten' aan het werk, die constant bezig zijn met zoeken naar efficiëntere processen en hoogwaardiger materialen." Naast specialisten die zich bezighouden met het product zelf, zijn er ook specialisten die zorgen voor een ander belangrijk aspect: de verpakking. Die is immers van groot belang bij het garanderen van de voedselveilig heid én voor de uitstraling van het product. "Het exact op de juiste plek aanbrengen van een etiket lijkt misschien iets eenvoudigs," vertelt production manager Koert van de Pest. "Maar als je dat 50.000 keer per uur moet doen, is het een heel ander verhaal." De grotendeels geautomatiseerde controle van de verpakking begint al bij de geretourneerde flesjes, die door de empty bottle inspector worden gecontroleerd op afwijkingen. Net als in het proces daarna wordt het flesje van drie verschillende kanten gefotografeerd en vergeleken met een standaardafbeelding. Koert: "Een heel kleine afwijking is daarbij al voldoende om het bewuste flesje af te schrijven." Daarnaast wordt gecontroleerd of de fles op precies de juiste hoogte is afgevuld, of het etiket recht en op de juiste plek is aangebracht en of de juiste kroonkurk op de fles zit. De laatste controle is echter nog steeds mensenwerk: een paar keer per dienst bekijkt een medewerker het product van elke kant, vergelijkbaar met hoe klanten dat kunnen doen. HEINEKEN NL magazine 15

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 15