VOOR JEZELF EN JE COLLEGA'S' VRAGENVUUR De verkiezingen voor de ondernemingsraad komen er weer aan, en wel op 28 maart 2012. Anton Verstraeten (Juridische Zaken) maakt al jaren deel uit van diverse ondernemingsraden. Anton: "De tijd van 'wie zwijgt, stemt toe' is voorbij." Is medezeggenschap niet wat achterhaald? "Medezeggenschap is gestoeld op solidariteit en daar is in deze tijd steeds minder sprake van. Aan de andere kant zie je dat er veel behoefte is aan overleg, advies en contact. We hebben elkaar nodig, juist in een tijd van economische onzekerheid." Waarom zou je je kandidaat stellen? "Omdat je het zelf een uitdaging vindt én om iets te doen voor een ander. In een ondernemingsraad kun je meedenken en meepraten. Ie probeert het beste uit het beleid te slepen voor jou en je collega's, zonder daarbij de belangen van de werkgever uit het oog te verliezen. Ie verbreedt je horizon je kijkt over de grenzen van je eigen afdeling heen en komt in contact met mensen op andere niveaus. Een meerwaarde voor jezelf en je carrière dus." Kan het je carrière ook schaden? "Dat hoor je wel eens, maar daar ben ik het niet mee eens. Ia, de tijd die je niet aan je 'gewone' werk besteedt, wordt opgevangen door een collega of een leiding gevende die een stapje harder moet lopen. Daarentegen loop jij een stapje harder voor hen door dit werk te doen. Ruimte krijgen is dus belangrijk, daarover moetje met elkaar - blijven - praten." Hoeveel beslissingsinvloed heb je nu werkelijk? "Binnen de ondernemingsraad wordt vrij met elkaar gesproken en kun je op een redelijk informele manier met elkaar in discussie. Uiteindelijk geldt wel: wie betaalt, bepaalt. De eindbeslissing ligt bij de werkgever. Maar je kunt die beslissing misschien wel een andere richting geven. Er wordt serieus geluisterd naar de inbreng van werknemers. De werkgever kan niet zonder ons en vice versa." Wat heeft je werk voor de ondernemingsraad jou concreet gebracht? "Ik heb veel inzicht gekregen in de handel en wandel van mijn werkgever en begrijp beter waarom beslissingen genomen worden. Waarom men links- of rechtsaf gaat en niet rechtdoor. Bovendien heb ik veel contacten in de organisatie opgebouwd. De werk gever staat open voor iedereen die wat te zeggen heeft, en dat geldt zéker voor de medezeggenschap. De tijd van 'wie zwijgt, stemt toe' is voorbij. Ie stem wordt nu juist gehoord! Ik kan het lidmaatschap alleen maar aanraden. Gewoon doen!" [magazine 11 HEINEKEI

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 11