zijn met een bekerinwisselactie. Bezoekers die tien bekertjes verzamelen, krijgen in ruil daarvoor bij verschillende inlever- punten op het terrein een consumptiemuntje." Het werkt, valt later op de dag te zien. Diverse Mysteryland-bezoekers speuren naar lege bierbekers op de grond. SPECIALE SCHOONMAKERS Naast de inzamelactie van de milieuvriendelijke, van maïs gemaakte drinkbekers, is er nóg een subtiele actie opgezet om bezoekers van Mysteryland op hun verantwoordelijkheden te wijzen. Bij een van de podia, waar een Amsterdamse zanger een oneerlijke strijd levert met de knalharde beats uit een nabij gelegen tent, is het in actie te zien: het Mysteryland Green Team, ondersteund door Heineken en de evenementenorganisatie. Deze groepjes opvallende schoonmakers houden gedurende de dag bliksemacties waarbij ze zich mengen tussen de menigte en hen een razendsnelle opruimbeurt laten zien. Maarten: "Het idee is om de bezoekers erop te wijzen dat het gedachteloos op de grond gooien van afval niet normaal is." Wel benadrukt hij dat dit alles niet met het bekende opgeheven vingertje gepaard gaat. "We willen mensen ook hier niet op een opdringerige manier bewustmaken. Dat moet subtiel gebeuren. Anders werkt het niet." ACHTER DE SCHERMEN Ter ondersteuning staan overal afvalverzamelpunten waar de feestvierders plastic, papier en restafval gescheiden kunnen lozen. Dat heeft een grappig effect: soms zie je Mysteryland- gangers serieus twijfelen welke bak ze het beste kunnen kiezen. Op de grond is ook het resultaat te zien van alle inspanningen. Waar het terrein bij dit soort massafestijnen vaak binnen de kortste keren verandert in een knisperend tapijt van plastic, blijft de boel nu opvallend lang schoon. Internationaal manager Duurzaamheid bij Heineken, Kirsten Barnhoorn, vertelt terwijl ze richting de Heineken Star Club loopt, dat het niet alleen gaat om de inzet vóór de schermen. Ook achter de hekken van Mysteryland gebeurt er van alles. Heineken doet meer. Kirsten: "De ecologische footprint - een metingswaarde die wordt gebruikt om de impact op het milieu te bepalen - wordt voor 13 tot 18 procent gevormd door de productie van bier. De rest ontstaat ergens anders in de keten, bijvoorbeeld bij het koelen." Koelkasten maken zo'n 30 tot 40 procent uit van de totale carbon footprint die er achtergelaten wordt. Volgens Kirsten investeert Heineken daarom nu in verbeterde koelsyste men die beter geïsoleerd zijn, een milieuvriendelijk koelmiddel gebruiken, 's nachts dankzij een slimme thermostaat minder energie verbruiken en gebruikmaken van LED-verlichting. "Dat is niet alleen goed voor het milieu, het scheelt ook fors in de energierekening van de ondernemers die met onze koelinstalla ties werken." GEEN PAPIEREN PLATTEGRONDJES Ook 1D&0 neemt de vergroening van het festival uiterst serieus gezien het feit dat zij manager Duurzaamheid Carlijn Lindemulder daarvoor hebben aangesteld. Het is een kwestie van een lange adem en een gestage verandering van mentali teit. Niet alleen bij ID&Q als bedrijf, maar ook bij de miljoenen bezoekers die hun evenementen trekken, stelt Carlijn: "Wij kunnen iets doen. Daarvoor zoeken we partners, geen sponsors, die net als wij op de lange termijn denken. Het partnership met Heineken is voor ons een logische keuze." Mysteryland brengt, naast het bekerplan en de schoonmaak ploegen, op meer manieren een duurzamere manier van feest vieren in de praktijk. Carlijn somt op: "We proberen mensen met zachte hand richting het gebruik van openbaar vervoer te bewegen. De prijs van parkeren doen we omhoog, de kaartjes voor de pendelbus omlaag. Dit jaar hebben we ook een Mysteryland-app gelanceerd. Hoe meer mensen deze app met Tien lege bekers v<jSjE leverèn.hamelijk éé'rf V'. j^cynsumptiemu'jvt op.

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 18