VRAGENVUUR ALLES ONDER EEN VLAG Crediteurenbeheer in Tsjechië of Frankrijk verschilt niet wezenlijk van crediteurenbeheer in Nederland. En dat geldt voor meer administratieve en ondersteunende activiteiten. Daarom bouwt Heineken in het kader van het nieuw gelanceerde Global Business Services aan één internationale Finance Shared Services (FSS) Organisatie die dergelijke processen straks centraal uitvoert. Zes vragen aan Chief Business Services Officer Frans Eusman. •X èser5 iiSeS** Eerst over Finance Shared Services: hebben we niet genoeg aan onze eigen Nederlandse FSS? "Nederland heeft vooropgelopen, maar inmiddels hebben ook veel andere lan den hun business services centraal geregeld. Daardoor kunnen we nu een stap verder gaan en FSS internationaal inrichten. Pas dan benutten we onze schaal grootte ten volle en kunnen we alle processen uniformeren. Denk bijvoorbeeld aan het verwerken van facturen. Het maakt nogal een verschil of je hiervoor 24 keer 1 administratieve handeling doet of in 1 keer 24 administratieve han delingen. Dat scheelt straks veel tijd en geld. Maar bovenal wordt er een kwali teitsslag gemaakt." Waar wordt de nieuwe FSS-organisatie gevestigd? "In Krakau, Polen. Van daaruit willen we over drie jaar alle 24 werkmaatschap- pijen in Europa bedienen. Overigens blijft het Shared Service Centre gewoon een Heineken organisatie. We besteden het niet uit." K Wat houdt het Global Business Services programma precies in? H "Het gaat hier niet alleen om een programma, maar ook om een H staande organisatie met nu al wereldwijd meer dan 1.500 collega's. H Onder deze vlag bundelt Heineken verschillende ondersteunende handelingen. Voor wat het programma betreft: behalve FSS bestaat dit uit het Global Procurement Company-project, dus een inkoop bedrijf en een project dat zorgt voor de it-infrastructuur die deze nieuwe manieren van werken vraagt." Moeten klanten met vragen over facturen straks bellen met Polen? "De internationalisering van FSS mag klanten of leveranciers niet in de weg zitten. Daarom kijken we zorgvuldig welke acti- viteiten we naar Krakau overhevelen en welke niet. Uitgangs punt is dat een horecabedrijf in Den Bosch met een vraag over H een factuur in Nederland geholpen wordt. Maar die factuur W wordt wel in Krakau verwerkt." rjij bent zelf 24 jaar geleden bij Heineken Nederland begonnen. Jouw herinneringen aan Zoeterwoude? "Toen hadden we nog de flamingo's op de binnenvijver! En iedere middag kwam er een koffiejuffrouw langs met boven op de kar koffie en thee, en onderop een krat Heineken. Leuk omdat ik toen recht streeks uit het studentenleven kwam. Maar natuurlijk volledig ondenk baar vandaag de dag... We hebben sindsdien grote stappen gezet in verantwoord alcoholgebruik, binnen en buiten de onderneming!" Heineken nl magazine 15

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 15