Traditionele opwekking van energie bij Brand in Wijire. fit *1 JM Onze eerste stop: WIJLRE. Daar wekt een oude watermolen al jaren duurzame energie op: met waterkracht. Uitkijkend over de Geul, die zich achter de brouwerij langs een weg baant door de glooiende heuvels, wijst brouwerijmanager Peter van Besouw ons op de authentieke molen. "Drie jaar terug kwam Jo Otten, de molenaar, naar ons toe met de vraag of wij stroom van hem wilden afnemen. De molen levert namelijk veel meer energie dan hij zelf kan gebruiken. Dat aanbod namen we natuurlijk graag aan, want het past perfect binnen ons duurzaamheidsbeleid! Overigens tekent dit ook de goede relatie die we al jaren met Jo Otten hebben. We zijn echt gelinkt en helpen elkaar als dat nodig is. Bovendien is Jo een echte Wijlrenaar met een groot Brand-hart: daarom verkocht hij die stroom liever aan ons dan aan een groot energiebedrijf." BUURMAN Vanaf het brouwerijterrein is het nog geen honderd meter lopen naar de watermolen. Als we daar aankomen, horen we het draai en van de twee raden die door het water van de Geul in beweging worden gezet. De enorme wielen, met een doorsnede van 5,6 en 6 meter, geven een indruk van de kracht van deze natuurlijke energie- opwekker. De molen levert op jaarbasis zo'n 150.000 kWh op, een capaciteit waarmee je wel vijftig woningen een jaar van stroom kunt voorzien. "Voor mijn eigen woning en mijn vakantiehuizen heb ik rond de 10.000 kWh nodig. De rest gaat nu naar de brouwe rij. Waarom ik daarvoor heb gekozen? Heel eenvoudig: het is een fijn bedrijf en ik gun die extra stroom liever aan mijn buren dan aan een verre vriend!" MEER INFO: WWW.AANDEWATERMOLEN.NL

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 9