OVER DE GRENS Heineken nl special 25 Medisch centrum Bralima In de Democratische Republiek Congo bestaat er geen basisverzekering. Van de overwegend arme bevolking hebben mensen met een baan gratis toegang tot gezondheidszorg. Dat komt doordat bedrijven verplicht zijn om de medische zorg voor hun werknemers te betalen. Maar brouwerij Bra lima gaat verder dan dat. "Onze zes vestigingen hebben de medische zorg voor de medewerkers zelf in huis en vier daarvan hebben zelf een dokter in dienst," vertelt dr. Kitenge Lubangi, medisch adviseur en zorgcoördinator bij Bralima. "Deze zorg is overigens ook toegankelijk voor de directe familieleden van onze 1.400 medewerkers. Sinds kort is bovendien een project gestart waardoor we ook de gezondheid van de medewerkers van de transportbedrijven die ons beleveren, op orde brengen, met name ten aanzien van hiv en aids." GEEN NIEUWE AIDS-GEVALLEN Naast het bieden van medische zorg besteden de artsen bij Bralima veel aandacht aan preventie van veelvoorkomende ziekten zoals tuberculose, aids en malaria. "We vaccineren bijvoorbeeld kinderen en zwangere vrouwen," vertelt Lubangi. "Maar ook verspreiden we folders, geven we presentaties en houden we een-op-eengesprekken om mensen te overtuigen van het nut van klamboes. Desondanks blijven er onder de medewerkers nieuwe gevallen van malaria bijkomen. Kennelijk komt onze bood schap nog niet goed genoeg over, daar ligt nog een uitdaging." Op het gebied van hiv-preventie zijn echter zeer goede resultaten geboekt. "In de bedrijven om ons heen is het hiv-virus de belang rijkste doodsoorzaak onder werknemers," weet Lubangi. "Bij Bralima zijn er de laatste tijd echter weinig nieuwe gevallen bij gekomen. Dat is natuur lijk een fantastisch resultaat."

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 25