GERST WEETJES de latijnse naam voor gerst is hordeum vulgare 100 dagen zetmeel, gerst is na ongeveer klaar voor de oogst om 1 liter bier te brouwen, is ongeveer nodig gerst bestaat voor 65% uit 12* jjjfil en 5% ruwe gerst voor bier mag niet te vochtig zijn niet een te hoog stikstofgehalte hebben en moet een hebben eiwitten, elstof ELMATIGE KORRELGROOTTE Heineken nl special 17 EIGEN ENERGIE Duurzamer telen is één ding, dit duur zaam tot gerstemout verwerken is een tweede. Jos Hendrickx, van mouterij Cargill, stelt dat in zijn bedrijf op dat gebied al veel goeds gebeurt. "Het kan natuurlijk altijd beter, maar wij wekken bijvoorbeeld onze eigen energie op en gebruiken geen chemicaliën." Zo duurzaam mogelijk produceren past helemaal binnen de visie van Cargill, die een grote speler is op het gebied van voe dingsmiddelen. Jos: "Sinds jaren heeft Cargill veel programma's op het gebied van duurzaamheid. Daarin word je geleerd om zuinig te zijn op de producten waarmee je werkt en de wereld waarin je leeft. Die filosofie zit inmiddels in onze genen en sluit naadloos aan op het BaBF-programma van Heineken, al jarenlang een belang rijke klant van ons. Bovendien: het voelt goed. We leven tenslotte allemaal op deze aardbol en die moet nog langer mee dan vandaag. Dat realiseer ik me des te meer sinds ik een paar maanden geleden opa ben geworden!" Gaan we dat duurzame eigenlijk nog proeven? Jan: "Nee hoor, wees gerust. De smaak blijft precies hetzelfde. Want het is niet de gerst die verandert, maar de ma nier waarop wij met de bodem omgaan." "Scara heeft aangegeven in 2011 serieus aan de duurzame ontwikkeling te willen werken. Zo willen ze iets gaan doen aan het brandstofverbruik op de boerenbedrijven en de bemesting verminderen. Ook gaan ze het gebruik van gewasbeschermers verder terugbrengen en met 'natuurlijke zones' tussen de akkers de biodiversiteit in de streek stimuleren." Het plan is om ook duurzame gerst uit Nederland te halen, maar daarvoor zijn nog geen goede part ners gevonden. Jan: "Nederlandse gerst zal echter altijd klein blijven, het over grote deel zal uit Frankrijk blijven komen. Het vervoer naar Zoeterwoude gebeurt trouwens nu nog met vrachtwagens. Maar binnenkort gaat dat, net als voor de brou werij in Den Bosch, over het water. Ook dat is vriendelijker voor het milieu."

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 17