GROEN KOELEN? BEVOORRADING WATER t Heineken en retail die de handen ineen slaan om duurzaam te ondernemen. Ruud Verstegen van Plus Supermarkt ziet er wel brood in. Bijvoorbeeld om consumenten te vertellen dat ze zelf ook kunnen bijdragen aan een beter milieu. "Heineken kan op verpakkin gen zetten dat het niet de bedoeling is dat die langs de weg belanden. Maar een dergelijke boodschap kun je ook samen met de supermarkt verspreiden." Verstegen runde drie Plus-supermarkten in Heerlen en Simpelveld. Nu is hij als adviseur verbonden aan het hoofdkantoor van de retailer. Hij stond te boek als ondernemer die oog had voor mens en milieu. Voorbeelden te over. Een van zijn winkels pompte koud mijn- water op om de compressor van de koel-vriescombinatie te koelen. De warmte die vrijkwam, werd aangewend om de winkel te verwar men. Bovendien werkten de koelingen op C02 in plaats van op het schadelijker freongas. "Ondernemers zullen ook de groene koelingen van Heineken met open armen ontvangen," aldus Verstegen. "Duurzaamheid is ons vertrekpunt," vertelt mede-eigenaar Michael den Rooijen van evenementenorganisator Eco Events. Het zelfde geldt voor die andere onderneming waarin de Brabander participeert: Fair Food Company. Bij alle feesten en partijen die Den Rooijen organiseert, houdt hij rekening met het milieu en met water- en energieverbruik. Toen Den Rooijen kritische vragen stelde aan Heineken, werd de ondernemer uitgenodigd op de brouwerij in Den Bosch. "Daar maakte ik kennis met het concept 'Groene Brouwerij'. Ik was blij verrast. Heineken bleek heel energiezuinig te brouwen." Wat de brouwer nog meer zou kunnen doen voor milieu en maatschap pij? De Brabander denkt even na: "Bij evenementen alleen nog maar schenken in biologisch afbreek bare bekers. Makkelijker gezegd dan gedaan, maar het zou wel een statement zijn." "Bedoeling is ook dat de koelingen worden voorzien van een thermostaat die automatisch een tandje terugschakelt als het gebruik tijdelijk minder intensief is. 's Nachts bijvoorbeeld." Als het goed is, zijn de installaties per 1 januari volgend jaar leverbaar. "We gaan niet in één keer alle koelingen en taps vervangen. Dat zou verspilling van oud materiaal betekenen en niet erg duurzaam zijn. We kiezen voor een softe overgang. Dat wil zeggen dat we voor elke afgeschreven en nieuw te plaatsen koel- of tapinstallatie een energiezuinige terugplaatsen. Daar door duurt het nog tot zeker 2020 voordat de energiereductie van 35% ten opzichte van 2008 behaald zal zijn." ROBUUSTE KLANTRELATIE Het is niet zo dat de markt vroeg om energiezuiniger materiaal, zegt Maarten. "Heineken doet dit op eigen initiatief. Horeca ondernemers en winkeliers hebben er wel baat bij. Duurzaam heid wordt voor consumenten een steeds belangrijker issue bij het koopproces. Bovendien dragen de nieuwe koelingen en tapinstallaties bij aan een daling van het energieverbruik van winkeliers en horeca-eigenaren. Ze merken het in hun porte monnee. Dat is een niet te verwaarlozen aspect van duurzaam ondernemen. Maatschappelijk verantwoord ondernemen mag op lange termijn geen geld kosten, anders is het niet vol te houden." Arjan van der Meer is directeur van Canal Company, de organisatie achter de pas- sagiersboten en waterfietsen in de Amster damse grachten. Een groot deel van de vloot vaart op aardgas. Niet voor niets ontving Canal Company onlangs de zilveren Green Key voor maatschappelijk verantwoord ondernemen. De rederij verwacht van leveranciers als Heineken ook oog voor het milieu. "Wij zijn mede-initiatiefnemer van Mo- kum Maritiem, een organisatie die distributie over de grachten stimuleert. We hebben een distributieschip in de vaart. Als Heineken de boot aan de rand van de stad bevoorraadt, dan kan het laatste stuk van het vervoer over de gracht plaatsvinden. Dan ontlast je de bin nenstad en reduceer je uitlaatgassen en fijn- stof." Heineken is van het idee op de hoogte en onderzoekt de haalbaarheid ervan. Heineken nl magazine 13

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 13