OP TIJD BETALEN VRAGENVUUR Het innen van betalingen van klanten is strakker geworden, met meer oog voor risicobeheer. Bas van Vugt (manager Accounts Receivable) en Wouter Fijnaut (directeur Horeca) vertellen. Wat was er mis? Bas: "Met de oude vorderingsmanier was de kans op achterstallige betalingen van onze debiteuren redelijk groot. Een paar jaar geleden zijn we dit harder gaan aan pakken. De uitstaande betalingen zijn grotendeels binnen en nu de achterdeur goed op slot zit, is het tijd om het beleid bij de voordeur aan te scherpen. Dat betekent dat we de kans op wanbetalin gen op voorhand willen verkleinen." Hoe groot achten we de kans dat iemand niet op tijd of misschien zelfs helemaal niet betaalt? Twee jaar geleden had iedere klant een standaardbetalings termijn en -mogelijkheid, nu wordt dat per klant bekeken. Zodra de klant afwijkt van de afspraken, ondernemen we met een actie. We zitten er boven op." geschiedenis. Klanten die een groter risico vormen, zullen we een kortere betalingstermijn geven. En we blijven tussentijds rapporteren en monitoren. Wat is de volgende stap? Wouter: "We zitten momenteel in de opstartfase. Op 1 juli moet dit staan. We zetten telkens kleine stapjes. Het is wennen voor de klanten, maar ook bin nen Heineken. Het vergt meer samen werking tussen bijvoorbeeld de afdeling Collections, voormalig Debiteuren beheer, en Sales. De lijnen worden korter. Credit risk management is een continu proces. De volgende stap zal zijn dat we onze ervaringen gebruiken om het systeem eventueel nóg effectiever te maken." Levert dat geen wrijving op met klanten? Wouter: "Nee, integendeel, ook zij zijn erbij gebaat. Er is duidelijkheid voor beide partijen en daardoor zijn er geen vervelende gesprekken nodig als het kwaad al is geschied. Bovendien laten we zien dat we meedenken en een volwaar dige businesspartner zijn. Dat verhoogt onze waarde." Hoe gaan jullie het aanpakken? Bas: "Door credit risk management of risicobeheer. We brengen de risico's op betalingsproblemen in kaart en passen de condities daarop aan. Niet alleen van nieuwe klanten, maar ook van bestaande. Hoe bepaal je die risico's? Bas: "We werken met risicocategorieën en kijken onder andere naar de grootte van de onderneming, de hoeveelheid en frequentie van afname en de betalings- Wouter Fijnaut (links) en Bas van Vugt Heineken nl izine

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 13