INTERVIEW Hij zou oprichter Gerard Adriaan Heineken maar wat graag bijpraten, zegt Jean- Frangois van Boxmeer. In een openhartig gesprek vertelt de CEO van Heineken NV ook over de groeikansen van Heineken, zijn salaris, de Kooistra-affaire, en het bier dat bij hem thuis in de koelkast staat. Twee jaar geleden zaten we voor het laatst met elkaar aan tafel voor het HNL Magazine. De financiële crisis was toen op zijn hoogtepunt. Vind je dat Heineken die goed heeft doorstaan? "De tijd zal het leren, maar ik denk dat we de crisis goed overleven omdat we ons er goed op hebben voorbereid. Met de herstructureringsprogramma's Fit2Fight en Hunt4Cash zijn we productiever geworden, competitiever en meer kostenbewust... en we hebben kansen gepakt om te groeien, zoals met Femsa Cerveza. Daarnaast willen we verder groeien met een focus op Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Daar heb je te maken met een groeiende bevolking, een groeiende economie en relatief stabiele politieke omstandigheden." Geldt dit ook voor Europa? "Ja, ook hier moeten we groei op de agenda zetten! In Europa hebben we te maken met een vergrijzende bevolking. Dat kun je niet tegenhouden. Maar je kunt er wel voor zorgen dat bier weer aantrekkelijker wordt, juist als marktleider. Ik ben ervan over tuigd dat we ons marktaandeel in Nederland en in andere Europese landen nog kun nen vergroten. Door innoverend te zijn. Door nieuwe doelgroepen aan te spreken. Door meer keuze te bieden. Door sneller en meer nieuwe producten te introduceren. Jillz, Desperados, Strongbow en recent Tapje zijn daarvan goede voorbeelden. En we breken de non-alcoholische biermarkt ook weer open met Wieckse Witte 0.0% en Wieckse Rosé 0.0%. Heel goed." Twee jaar geleden zei je datje bureaucratie en risicomijdend gedrag niet goed vond. Ben je van mening veranderd naar aanleiding van de Kooistra-affaire? Resoluut: "Nee. Natuurlijk moeten we goed kijken wat er fout is gegaan in de Kooistra- zaak. Waar komt het op neer? We zijn twintig jaar opgetrokken met een ondernemer zonder wanbetalingen of andere problemen. In de context waarin beslissingen zijn genomen, leken de risico's aanvaardbaar. Helaas pakte het anders uit. Maar we gaan door. Alle credits voor de Nederlandse horeca-organisatie. Die hebben er geen gras over laten groeien. De locaties worden snel overgenomen door goede ondernemers. Contracten worden beter afgewogen. Ook schatten wij condities van de markt - die minder is dan drie jaar geleden - beter in. We bouwen ook weer aan de toekomst. Dat hoort bij ondernemen. Leren van je fouten, maar dat moet niet leiden tot risicomijdend gedrag. Want dat wordt nog veel harder afgestraft." Onze brouwerijen binnen de wereld wijde onderneming staan steeds meer in onderlinge competitie. Is dat gewenst? "Dat is een heel Nederlandse vraag... Om te beginnen: ik vind het belangrijk dat een deel van de Heineken-stroom uit Nederland blijft komen. We zijn een wereldbedrijf, maar Nederland is de bakermat van Heineken. Onze brouwe rijen blijven kroonjuwelen in ons produc tiesysteem waarin ook veel geïnvesteerd wordt. We moeten zorgen dat onze mer ken blijven groeien in de verschillende exportlanden. De ambitie voor het Heine ken merk in 2020 is 50 miljoen hectoliter. Echter, en dat is het antwoord op je vraag, de brouwerijen moeten wel pro ductief blijven. Steeds het onderste uit de kan halen wat betreft productiviteit en logistiek. Dan blijven ze een voorbeeld voor elders in de wereld." In 2014 vieren we 150 jaar Heineken. Wat zou je Gerard Adriaan Heineken het liefst willen vertellen over de onderneming die hij heeft opgericht? "Oh, het zou erg mooi zijn als die gelegen heid zich voordeed. Ik zou dan vertellen dat Heineken nu in 179 landen wordt verkocht, maar dat we niets aan kwaliteit hebben ingeboet. Het is nog steeds lek kerder dan andere bieren. Dat we nog altijd in de traditie staan die ooit door Gerard Adriaan zelf is ingezet, maar dat we daarnaast ook vernieuwend zijn. En dat Heineken behalve een smaaksensatie ook een beleving is geworden. 'Open your world' is niet voor niets bedacht. Het is een suggestie, een uitnodiging. Daar staat het merk voor. Denk aan de Champions League. Als je er ooit een keer bent geweest, als gast van Heineken, Heineken nl magazine 11

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 11