ALLES OP DE RIT ACHTERGROND "Dat is nu verleden tijd," aldus Ilco. "In ons team komen al die kleine exportstromen bij elkaar. Anders dan de lokale partijen beschikken wij over een uitgebreid marketingapparaat en het hele portfolio van Heineken. We redeneren niet langer vanuit de lokale bron, maar vanuit de behoefte van de markt." Doordatje maar een beperkt aantal borden in de lucht kunt houden, werd het portfolio beperkt. Van de bijna honderd mer ken bleef ongeveer de helft over. Van een paar daarvan staat voor Ilco vast dat er veel marktaandeel mee te winnen valt in West-Europa. "Neem het Italiaanse Birra Moretti of het Spaanse Cruzcampo. Daarvoor bestaat in potentie in elk Europees land een groeimarkt. Sterker nog, er is geen Spaans bier dat popu lairder is bij Spanjaarden in eigen land dan Cruzcampo. Maar daarbuiten speelt het een marginale rol. Concurrent San Miguel heeft tachtig procent van de export in handen. Aan ons om ervoor te zorgen dat iemand die waar dan ook in Europa een Spaans biertje wil drinken, een Cruzcampo bestelt. En die ook krijgt." Dezelfde uitdaging geldt voor speciaalbier, vult Greg aan. "In Europa stijgt de vraag naar abdijbier. Daar van profiteert Leffe nu het meest. Terwijl Heineken er ook een prachtig product voor heeft: Affligem." TOCH WEER KWIJT Tel daarbij op de uitdaging om meer Heineken en Amstel af te zetten in Europa (daar waar het niet lokaal wordt gebrouwen) en het is duidelijk dat er genoeg te doen is voor de nieuwe exportdivisie. Waarbij Ilco aantekent dat hoe beter het nieuwe team presteert, hoe groter de kans is dat de divisie weer hectoliters kwijtraakt. "Stel dat een exportstroom naar een bepaald land erg groot wordt. Dan is het voor de lokale werkmaatschappij interessant om het van ons over te nemen. Er gaat nu jaarlijks zo'n 30.000 hecto liter Birra Moretti naar de VS, dat daar wordt verspreid door een externe distributeur. Als wij dat in de komende jaren significant laten groeien, dan neemt Heineken USA het op zeker moment zélf op in de portfolio. Dat betekent dat wij het kwijt zijn, maar erg is dat niet. De lokale Heineken-divisies hebben een uitgebreid en professioneel verkoopapparaat waarmee ze het merk verder kunnen brengen." Marketing en Sales van de Opco zetelen in Amsterdam aan de Stadhouderskade, met vooruitgeschoven posten in verschillende Europese landen, waarondereen kantoor in Stockholm. Daarnaast werken er 16 man op de Western European Logistics Unit, het distributiecentrum dat op 500 meter afstand ligt van de brouwerij in Zoeterwoude. Hier vandaan werd eerder al de wereldwijde Duty Free-markt (Air France KLM, Stena Line Ferries, borderstores, Landmacht, etc.) bediend. "Nu we ook alle West-Europese export orders van onafhankelijke distributeurs verwerken in Zoeterwoude, is onze orderstroom verdubbeld," zegt manager Logistiek Ton Oostrum. "We hebben in één keer met veertien brouwerijen te maken in plaats van vier." De nieuwe unit is de op twee na grootste exportafnemer van HNS, na Heineken USA en Taiwan. EEN AANSPREEKPUNT Doordat alle orders via Zoeterwoude lopen, heeft de klant één aanspreekpunt. De bestellingen worden nog steeds vanuit de lokale brouwerij geleverd. "Alleen kleine orders leveren we vanuit Zoeterwoude uit voorraad," aldus Oostrum. De logistiek manager heeft zijn handen vol gehad om alles op de rit te krijgen. "Er zitten nogal wat fiscale haken en ogen aan om alle orders via Nederland te laten verlopen. Daarnaast wilden we een zo efficiënt mogelijk logistiek concept vaststellen." En dan zijn er nog de leveringsafspraken en (inkoop)voorwaarden. "Die verschilden per klant en per lokale brouwerij. Wij hebben daarin één lijn getrok ken. Uitgangspunt was dat de klant er niet op achteruit mocht gaan. Een andere grote vooruitgang: klanten kunnen nu rekenen op ondersteuning vanuit Marketing en Sales profiteren van een breder portfolio." 8 Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 8