ACHTERGROND Alle soorten lokaal bier van Heineken reizen in West-Europa - maar ook daarbuiten - voortaan via één exportdivisie: Western Europe Export Global Duty Free. De divisie is de op twee na grootste exportafnemer van HNS en belevert onafhankelijke distributeurs. Zo'n 48 mensen werken er inmiddels bij de nieuwe exportdivisie. General manager Greg Graves deed er ongeveer een halfjaar over om talentvolle medewerkers uit alle Heineken-windstreken aan zich te binden, doelen te stellen en taken te verdelen. Op basis van de bestaande organisatiestructuur van Global Duty Free heeft Greg de nieuwe Opco razendsnel op poten gezet. "Moest ook wel," zegt hij, "want de exportmarkt is in beweging en wij willen daar meer uithalen." Waar Greg op doelt, is dat bierdrinkers steeds vaker experimenteren met merken, soorten en smaken. Ze kiezen niet langer automatisch voor het merk waarmee ze zijn 'opgegroeid', maar zoeken soorten en smaken die passen bij hun levensstijl en imago. Of bij het moment. Een Spaans biertje in een tapasbar, een ale bij een dartstoernooi of een cider op een zonnig terras. Consumenten willen een drankje dat bijdraagt aan de beleving. En vaak komt dat van over de grens. De vraag naar importbier stijgt dus. In Nederland en overal in Europa. Zo heeft Heineken in Zweden inmiddels ongeveer 7 pro cent van de markt in handen en is een op de drie importbieren in Zweden van Heineken. Begin vorig jaar bleek echter dat Heineken de kans op de exportmarkt beter kon benutten, zegt Greg: "Op grond van ons marktleiderschap, omvangrijk distributienetwerk en ruime internationale assortiment zou Heineken twee tot drie keer zoveel munt kunnen slaan uit de Europese exportmarkt." OP EIGEN HOUTJE Met dat doel worden alle exportstromen van Heineken naar onafhankelijke distributeurs in West-Europa en Global Duty Free gebundeld. Een grote verandering ten opzichte van de oude situatie waarin elke lokale Heineken Company zijn eigen buiten landlijntje had. Heineken Italië verspreidde bijvoorbeeld een paar duizend hectoliter Birra Moretti over het continent, en de divisie in Portugal distribueerde Sagres naar de Portugezen in Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland. "Allemaal relatief kleine exportstromen die de lokale afdelingen er een beetje naast deden," zegt marketing manager Ilco Kwast. "Ze leverden omdat ze het bier in huis hadden en zo hun basis nog iets konden vergroten." Doordat elke lokale brouwerij op eigen houtje de buitenlandmarkt bewerkte, kwam het soms voor dat er vier verschillende account managers binnen een week bij dezelfde klant aanklopten. Bovendien werden de schaalgrootte en marketingkracht van Heineken niet benut om de verschillende klantbehoeften en consumententrends in Europa te peilen. Een nogal ongecontroleerd exportbeleid dus, zonder duidelijk doel. Heineken nl magazine 7

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 7