DUBBELINTERVIEW Al in 1886 werd de eerste A-gist gecultiveerd, en nu, precies 125 jaar later, vormt diezelfde gist nog steeds de basis van Heineken-bier. We spraken dé 'gistwetenschapper' van nu en die van een kwart eeuw geleden over hun fascinerende werk. "Gist is verre familie van de mens zelf." ^ocessey het G ISTmysterie Voor het eerst in tien jaar loopt Jan Kempers weer door 'zijn' bierkelder. Hij is inmiddels manager Sustainable Development, maar van 1985 tot 1999 werkte hij op de afdeling die toen nog Proces Research Gist heette, de laatste jaren als hoofd. Twaalf jaar later is die functie in handen van Jan-Maarten Geertman, senior scientist Brewing Science. De afdeling is de 'kraamkamer' van Heine- ken. Hier worden de grondstoffen, de gist en het brouwproces bestudeerd en wordt de A-gist gekweekt die de hele wereld overgaat (zie ook kader). Zodra beide mannen beginnen te praten, valt niet meer op dat er ruim een decennium tus sen hun ervaringen zit. "Gistaroma's zijn heel bepa lend voor de smaak van bier," vertelt Jan-Maarten. "Je wilt dus steeds dezelfde gist gebruiken. Ook voor het proces is het belangrijk. Maar het is niet eenvoudig om een constante kwaliteit te leveren. Gist is een micro-organisme. Er bestaan wel vier honderd verschillende soorten en daarbinnen weer allerlei variëteiten." Jan vult hem aan: "Een beetje zoals neven en nichten binnen een familie." "Met groei heb je ook evolutie," vervolgt Jan-Maar ten zijn betoog. "De natuur wil steeds veranderen, maar wij willen niet dat de A-gist verandert. Dank zij nieuwe laboratoriumtechnieken zijn we veel beter dan vroeger in staat de biologische variatie te controleren. Eigenlijk hebben we de evolutie stilgezet." Puzzelwerk Jan Kempers heeft nog meegemaakt dat het de grootste moeite kostte de gewenste eigenschappen te behouden van de gist. "We hadden gistsoorten, Heineken nl magazine 9

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 9