TROPISCH PAK MAAR IN! Wat is het verhaal achter al die bijzondere bieren en verpakkingen die we produceren voor de buitenlandse markt? Deze keer: Amstel Malta dat naar Curasao en Bonaire wordt geëxporteerd. Midden: de blikjes Amstel Malta vormen - samen met de lokale merken - een kleurrijk geheel. Onder: het produceren en afvullen gebeurt in Den Bosch. BIER "Een bijzonder bier," zo noemt John van Zoggel de alcoholvrije exportdrank Amstel Malta (niet te verwarren met Amstel Malt). John is procestechnoloog bij de brouwerij in Den Bosch. Hij ver telt: "Je kunt je zelfs afvragen of je het wel bier moet noemen. Waar gewoon bier twaalf tot zestien dagen in de ver- gistingstank zit, blijft Amstel Malta er slechts twaalf uur. Bovendien heeft het een caramelcomponent voor de zoete smaak en worden er vitamines toegevoegd. Je zou het dus eigenlijk ook gewoon een gezondheidsdrankje kunnen noemen." LEKKERE 'SNEK' Yorick ten Houte de Lange van Distribier Curagao en JC Herrera Bonaire woont al veertien jaar op Curagao. Vanuit Wil lemstad bevestigt hij dat Amstel Malta op deze eilanden inderdaad als gezond heidsdrank wordt gezien. Serbes Pretu, oftewel zwart bier, wordt het er ook wel genoemd. Yorick: "Hier op de eilanden wordt het vooral 's ochtends en 's mid dags genuttigd, vaak op straat bij de 'snek': een barretje of winkeltje langs de kant van de weg. Men drinkt het soms als vervanging van een tussendoortje of zelfs een maaltijd. Hoewel het qua smaak niet zo laagdrempelig is als limonade, wordt het ook door kinderen gedronken. De drank maakt echt deel uit van de lokale cultuur." ALLEEN IN BLIK Amstel Malta wordt overigens ook lokaal gebrouwen in Nigeria. In dat land is het zo populair, dat het een eigen marketingcampagne kent (zie ook www.amstel-nigeria.com). Voor de Nederlandse Antillen worden vanuit Den Bosch uitsluitend Amstel Malta-blikjes van 33 cl geëxporteerd. "Het bier wordt bijna niet in de horeca geschonken en is niet op tap verkrijg baar," legt Yorick uit. "Ook onze concurrenten leveren alleen in blik. Met 35 procent aandeel is Amstel Malta marktleider, nummer twee is Polar Maltin. Dat merk wordt meer als lokaal ervaren, dat van ons meer als inter nationaal, ook vanwege het feit dat gewoon Amstel-bier hier óók verkrijg baar is. Men legt duidelijk de link." Heineken nl magazine 11

Heineken NL Magazine | 2011 | | pagina 11