SAMEN BESPAREN VRAGENVUUR Geld besparen door slimmer in te kopen. Dat is de opdracht waarmee de Non Product Related (NPR) teams aan het werk zijn gezet. Hoe staat het ermee? We vroegen het Wouter Winkels, business controller supply chain. Leg eens uit, wat zijn NPR-teams? "De teams houden zich bezig met de inkoop van alles wat niet direct met bier of verpakkingen te maken heeft. Denk aan compu ters, marketing campagnes, uitzendkrachten of onderhoud aan machines. Voorheen deed ieder land dat zelf. Nu kopen we in als groep, samen met de vestigingen in de rest van Europa." Was dat nodig dan? "Door geïntegreerd met business, inkoop en finance en met andere landen samen te werken, kunnen we schaalvoordeel realiseren. Het gaat ook om een mentaliteitsverandering. Door inkooptrajecten multidisciplinair aan te pakken ga je verspilling tegen." Gaat het goed? "We hebben al 50 miljoen euro bespaard dit jaar. Alleen in Nederland al 10 miljoen. Nu gaat het er om die kennis te delen met anderen." Dit had toch al eerder gedaan kunnen worden? "Het is ook wel eerder geprobeerd. Maar nu gelooft de business- kant er ook in. Regional President Western Europe Didier Debrosse is bijvoorbeeld de initiator van NPR. Deze manier van gezamenlijk inkopen is nu meer businessgedreven." Zijn het niet druppels op een gloeiende plaat? "Ik denk niet dat 50 miljoen een druppel is. Deze besparing levert een bijdrage aan het afbouwen van onze schuldenlast en maakt het mogelijk om overnames te doen." Al die werkgroepen overal voor... Dat kost ook wei wat. "Valt mee. We doen het werk met de mensen die er al zaten. Die slagkracht was dus al aanwezig." Voelen collega's zich nu niet 'gecontroleerd'? "Natuurlijk wordt de voortgang nauwlettend gevolgd. En de eerste tijd moeten er veel rapportages worden gemaakt. Maar de priori teiten worden ook helder. We zetten de capaciteit nu beter in." Snappen Heineken-medewerkers de noodzaak? "De prijzen drukken is één kant van de medaille. De andere kant is de strijd aangaan tegen het verspillen van middelen. Verspilling is gewoon heel zonde. Daar kan niemand tegen zijn. En het is een besef dat door alle medewerkers moet worden ondersteund."

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 30