'De bottellijnen draaien in december aan een stuk door' Hoe donkerder de dagen, hoe donkerder het bier. Toch zijn het niet alleen de speciaalbieren die gretig aftrek vinden in decem ber. Heineken schakelt in de aanloop naar de kerstdagen over de hele breedte van het pakket een tandje bij. Binnen en buiten de deur kopen mensen aanzienlijk meer wijn, sterke drank, likeur, fris en tafelwater. De grootste volumestijging zit echter in het bier. in de laatste maand van het jaar verhandelt Heineken Nederland zo'n 3,2 miljoen kratten Heineken en Amstel, ruim anderhalf keer zoveel als in november. "En het worden er elk jaar meer," zegt Fred Holvast, directeur Customer Service en Logistiek (CS&L). "Tot voor kort keken we er nog van op als we hoorden dat het in Amerika een gekkenhuis was rondom kerst. In Nederland lag de piek traditioneel in de zomer, maar sinds een paar jaar kennen we ook hier een piek in december." De toenemende kerstdrukte is een logistieke uitdaging voor Heineken, omdat heel Nederland (zowel retail als horeca) op vrijwel hetzelfde moment van bier moet worden voorzien. Om een indruk te geven: er rijden in december elke 24 uur 200 tot 250 vrachtauto's vanaf de distributiecentra richting afnemers, twee keer zoveel als in een doorsnee maand. Wekelijks overleg Vooruit werken kan bijna niet. Horecaondernemers en winke liers hebben te weinig ruimte voor voorraden en zitten daar ook niet op te wachten. Heineken zelf kan trouwens ook maar heel beperkt vooruit brouwen, omdat de binnenlandproductie draait op retouremballage (lege flessen en kratten) uit de markt. Er is in november niet voldoende leeggoed om alvast extra productie te draaien voor december. Het moet dus allemaal in december gebeuren. Bij CS&L zitten ze er dan ook de hele maand bovenop. Er is minstens één keer per week overleg tussen productie, planning en commercie om te kijken of en hoe er aan de vraag kan worden voldaan. Als het niet is bij te benen, kunnen nieuwe flessen worden gekocht en de productie opgeschroefd, maar de sport is natuurlijk om dat te voorkomen en de kosten zoveel mogelijk te drukken. In zo'n geval kan ook een consumentenactie worden gestart op de exportfles. Vanwege zulke afwegingen is het wekelijkse overleg heel belangrijk. 5,5 miljoen flessen Volgens planner Dirk Dirkzwager kan er gelukkig wel wat bier van te voren worden gebrouwen. Dat geldt dit jaar vooral voor Heineken, omdat er nog veel leeggoed staat: een erfenis van het afgelopen WK. Van Amstel zijn er niet zoveel lege kratten beschikbaar. "We moeten binnen de drie weken voor kerst 230.000 lege kratten en 5,5 miljoen flessen schoonmaken, van nieuwe etiketten voorzien, vullen en transporteren." Dat gebeurt mede op de brouwerij in Den Bosch. "Tot en met oudejaarsdag draaien de bottellijnen aan een stuk door, met uitzondering van de kerstdagen zelf," vertelt brouwerijmanager Paul Bleijs. Er zijn geen extra troepen voor nodig. "Het aardige van kerst is dat het elk jaar terugkomt, zodat we ons er tijdig op kunnen voorbereiden. We slagen er elke keer weer in om het zo Heineken nl magazine 7

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 15