VEILIGHEID 'Veiligheid staat en valt met gedrag1 Nul ongevallen. Dat is het streven van Heineken voor al haar productiebedrijven in 2011. Hoe gaan we dit ambitieuze doel bereiken? Persoonlijke beschermingsmiddelen en gekeurde machines vind je overal in onze brouwerijen. Sterker nog: alle wettelijk verplichte veiligheidsvoorzieningen zijn getroffen. We kennen Safety Pillars en verbeter teams. Toch gebeuren er nog ongevallen. Neem bij voorbeeld het ongeval met onderhoudstechnicus John Verstegen op de afdeling Verpakken. Op 24 april 2010 kwam door het lostikken van een bout een geleider van 100 kilo naar beneden, bovenop de pols van John. Gelukkig reageerden collega's snel, kon z'n arm weer worden bevrijd en gaat het inmiddels weer goed met John. Maar de impact op hem en zijn collega's was groot. Hetzelfde geldt voor een recent ongeval in Zoeterwoude, waarbij een medewerker van cateraar Albron - Hetty Berk - een lelijke val maakte op een trapje naar de biljartzaal. Peter van Besouw, brouwerijmanager Brand en pilaar leider Safety voor HNS en Vrumona vertelt. "Elk onge val is er een te veel. Er is wel een dalende trend, maar die gaat te langzaam." Tijd voor actie dus. "Voorheen bekeken we veiligheid per locatie. Daardoor moesten we het wiel soms meerdere keren uitvinden. Nieuw is dat de veiligheidskundigen én brouwerijmanagers van de verschillende locaties voortaan regelmatig bijeen komen. Alle kennis en beslissingsbevoegdheden komen zo op één plek samen, wat een belangrijke bron van informatie oplevert. De samenwerking gaat al over de landsgrenzen heen. Vanuit mijn functie inventariseer ik namelijk ook wat er in de brouwerijen in de rest van West-Europa gebeurt op safetygebied." Van operatie tot directie Verder wordt de factor 'gedrag' een speerpunt. Peter: "Van oudsher kijken we vooral naar de veilige werking van machines en installaties. Maar veiligheid zit niet alleen in een waarschuwingssticker op een leuning. Belangrijker is hoe we ermee omgaan: veiligheid staat en valt met gedrag. Mensen moeten zich dus bewust worden van de gevaren in hun dagelijks werk. En dat geldt voor alle geledingen in het bedrijf, van operatie tot directie, maar ook voor alle externen, zoals bezoe kers en uitzendkrachten." Om de veiligheid 'tussen de oren' te vergroten, rolt Heineken de STOP-methode van DuPont uit. Momen teel al in Zoeterwoude en Wijlre, vanaf begin 2011 in 14 Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 14