W o f ALTIJD Feestvierende voetballers en supporters in een Bertje-shirt: als een van de merkbeloften van Fleineken - het leven een beetje plezieriger maken - ergens in vervulling ging, dan was het wel tijdens de huldi ging van Oranje, zegt sponsormanager Tanja Manders. Tuurlijk, de prestatie van de voetballers was niet aan ons te danken, maar met de T-shirts, de pletterpetten en alles wat daarbij hoorde, droegen we wel bij aan de feestvreugde. Net als eerder tijdens de wedstrij den op andere plekken in het land (zie verderop). Tanja kijkt met veel plezier terug op het WK. "Met sponsoring wil je je merk bij een grote groep mensen tot leven brengen. Dat is goed gelukt." MILJOENEN FANS Was in de afgelopen maanden vooral het merk Heineken (sponsor van de KNVB en de UEFA Champions League) zichtbaar, Amstel tim mert net zo hard aan de weg. Op nationaal niveau, naar de aard van het merk. Amstel sponsort de KNVB Beker, Ajax, Feyenoord, AZ, FC Utrecht en focust meer en meer op amateurvoetbal. Dat Fleine ken Nederland zich via twee merken intensief met voetbal bezig houdt, is niet zo gek, vindt Tanja. "Ik hoef niemand uit te leggen hoe populair voetbal is. Een half miljoen Nederlanders boven de 18 jaar voetbalt bij een amateurclub. En dan zijn er nog de miljoenen fans die in het weekend langs de lijn staan of de sport volgen via tv. Voetbal is een ideaal 'platform' om de merkbekendheid en -voorkeur te laden. We zouden wel gek zijn als we er niets mee deden." CLUBBLIKKEN Het inzicht dat bier en voetbal weieens goed samen konden gaan, ontstond binnen Heineken in de jaren zestig. Een van de eerste tast bare uitingen ervan was het Amstel clubblik in 1969: een blikje bier met daarop de afbeelding van de Ajax-selectie waarvan Johan Cruijff toen nog deel uitmaakte. Tegenwoordig mag dat niet meer (zie pagina 11 voor de Stiva-regels), maar de clubbiikken zijn er nog wel degelijk, nu met het logo van de clubs. "De gelimiteerde oplages zijn binnen no time uitverkocht," aldus Tanja. "Mensen vinden het hartstikke leuk als hun favoriete club op hun favoriete bier staat." Is er in die veertig jaar sponsorschap dan niets veranderd? Integen deel. Er heeft een ware evolutie plaatsgevonden, aldus Tanja. "Tot zo'n tien jaar geleden ging het bij de contractbesprekingen vooral over boarding en zendtijd. Dat is nog altijd belangrijk, maar we kijken daarnaast steeds beter hoe we unieke rechten uit sponsorcontracten - denk aan (vip)tickets, meet&greets, en clinics - kunnen doorver talen in een unieke ervaring voor onze klanten." Brandmanager Heineken Bart Bosma onderschrijft dat: "Rondom de UEFA Champions League wedstrijden gaf Heineken bij aankoop van een Tapvat bijvoorbeeld een dvd weg met de mooiste goals uit voor gaande toernooien. En leden kunnen via Heineken.nl sparen voor allerlei mooie aanbiedingen: kaartjes voor een wedstrijd of een Back Stadium Experience waarbij de gelukkige vooraf aan de wedstrijd een rondleiding krijgt door het stadion en tijdens de warming up op het veld mag staan." Rondom wedstrijden van het Nederlands elftal worden vergelijkbare acties op touw gezet om de merkbeleving te vergroten. Het zijn er te veel om op te noemen. En dan laten we de vele promotionele acties in retail en horeca nog buiten beschouwing. KNVB BEKER Inmiddels is er ook weer een nieuw nationaal voetbalseizoen van start gegaan. Op 18 augustus werd bijvoorbeeld de eerste wedstrijd voor de KNVB beker gespeeld, waarvan Amstel hoofdsponsor is. Daar naast legt Amstel, als partner van de KNVB, steeds meer nadruk op amateurvoetbal, omdat daar ook volop mogelijkheden liggen om invulling te geven aan de waarden van Amstel, 'mannen en groeps gevoel'. "In tegenstelling tot eredivisievoetbal dat door de meeste mensen zondag rond 19.00 uur via de tv wordt beleefd, kent ama teurvoetbal altijd een derde helft en dus een biermoment," zegt brandmanager Amstel Jetske Freeve. "Dat maakt het interessant voor ons." In het partnerschap met de KNVB kunnen profvoetbal, amateurvoetbal en Amstel elkaar ontmoeten. Jetske: "Een prachtige samenwerking die voor alle partijen wat oplevert. Zoals het hoort!"

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 13