EEN FRISSE WIND Vorig jaar startte de nieuwe strategie ReFresh. Group Strategy Director John Hunt vertelt wat het inhoudt. REFRESH Nog voordat de economische crisis zich aandiende, was Heineken zich aan het bezinnen op de toekomst. "Dat had in belangrijke mate te maken met de aan koop van Scottish Newcastle," legt John Hunt uit. "Daardoor waren we marktlei der geworden in vrijwel alle belangrijke Europese landen. Wat ontbrak was een algemeen inzicht in hoe we optimaal gebruik konden maken van dit leider schap. Voor ons was het dus een uitdaging het goede van de individuele markten te behouden én beter gebruik te maken van de kansen die je hebt door op het niveau daarboven samen te werken." VERANDERENDE MARKT De behoefte aan een nieuwe strategie werd versterkt door het feit dat Heineken in de afgelopen tien jaar in vrijwel alle belangrijke marktgebieden een terug lopende afzet ziet. "Allereerst is daar de vergrijzing, oudere mensen drinken aan zienlijk minder bier," aldus John. Daar naast zien we een verschuiving van het horecakanaal richting de retail, terwijl nog steeds 65 procent van onze middelen wordt ingezet in de horeca. En bovendien is er een verandering in het consumptie patroon van de consument; deze neigt meer naar de huismerken en dranken zoals softdrinks en wijn. De recessie heeft dit versterkt." iets van bovenaf opgelegd. En men wilde graag gebruikmaken van de rijke kennis en ervaring in de landen zelf. "Om dat te bereiken hebben we tien workstreams (werkgroepen, red.) samengesteld die zich bezighouden met één bepaald aspect," vertelt John. "In iedere workstream zitten vijftien mensen die vijf maanden lang elke maand bij elkaar kwamen. Daar bogen ze zich over vragen als: hoe kunnen we mensen meer bier laten drinken? En hoe bouwen we sterkere merken?" Belangrijkste punt is dat de consument voortaan centraal wordt gesteld. "De consument is het hart van onze busi ness. Een concrete doelstelling is het uitrollen van succesvolle lokale initia tieven naar andere landen. Een mooi voorbeeld hiervan is Desperados, een tequillabier dat het heel goed doet in Frankrijk, Duitsland en Polen." Behalve de biermarkt wil Heineken ook een sterke speler worden in de markt voor cider. "Vooral in Engeland, Ierland en Finland is dat al een belangrijke markt. Nederland heeft inmiddels succes gehad met Jillz. En ten slotte willen we ook de drinker gaan aanspreken die nu eerder kiest voor drankjes als Red Bull of Bacardi Breezer." SCHOUDERS ERONDER Door ReFresh werd duidelijk dat het nood zakelijk was om te investeren in competen ties, om ervoor te zorgen dat de betrokken Heineken-medewerkers goed zijn toege rust om samen de schouders onder de plannen te zetten. John: "Focus van die investeringen ligt nog meer op marketing- en salescompetenties en innovatie. Daar naast wordt veel aandacht besteed aan inzicht in het consumentengedrag." De komende maanden zullen de manage mentteams van alle markten uitgebreide ReFresh-opdrachten ontvangen en zal ReFresh een integraal onderdeel worden van de plannen voor de komende drie jaar. Meer ReFresh? In dit magazine houden we je op de hoogte. WORKSTREAMS Waar Heineken voor wilde waken, is dat de nieuwe strategie wordt ervaren als NEDERLANDSE INBRENG Heineken Nederland was goed vertegenwoordigd in de verschillende workstreams. De On Trade-stream werd bijvoorbeeld vertegenwoordigd door Philip de Ridder, Gerrit van Loo had zitting in de groep die zich bezighield met consumer value engineering, en Hans Böhm nam deel in de stream die zich boog over category expansion. En er zijn nog veel meer Heineken Nederland collega's bij ReFresh betrokken geweest. Begin maart van dit jaar heeft iedere stream zijn voorstellen gepresenteerd en hieruit is uiteindelijk een programma opgesteld, waarvoor we nog briefings gaan ontvangen. Heineken nl magazine 17

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 17