t Doperwtjes, ananas, sardientjes, honden voer: tegenwoordig is er ontzettend veel verkrijgbaar in blik. De basis voor het conservenblik werd al in 1809 gelegd door de Fransman Nicolas Appert. Hij gebruikte toen nog glazen flessen, maar een jaar later vond de Brit Peter Durand het metalen conservenblik uit. Nu precies 200 jaar geleden. De eer ste conservenblikken waren zware trommels die moeilijk te ope nen waren. Daar waren messen en zelfs beitels voor nodig. Pas vijftig jaar later, toen blikken van dunner materiaal werden gemaakt, werden er ook speciale blikopeners ontwikkeld. BIER OF SPERZIEBONEN? Vanaf 1935 werd er ook bier in blik verkocht. "Heel marginaal en de bierblikjes hadden destijds nog de vorm van een flesje," ver telt Petra van Boheemen, projectleider van de tentoonstelling Blik op Blik in het Historisch Museum Deventer. "Niet alleen om de associatie van het flesje te hebben, maar ook omdat de machines de blikjes alleen op die manier konden uitvullen." Na de Tweede Wereldoorlog werd het bierblik écht populair en kwam het proces in een stroomversnelling. Aanvankelijk wilde Heineken niet aan het bierblikje. "Heineken was als marktleider wat behoudender dan bijvoorbeeld Amstel, dus het duurde even voordat die omslag gemaakt werd," verklaart Annesietske Stapel van Stichting Heine ken Collection. "Ook omdat de markt niet erg geïnteresseerd leek. Pas in de jaren zeventig werd bier in blik meer gewaardeerd door de consument." Veel bierblikjes leken in de eerste jaren op een conservenblikje en moesten met een blikopener worden geopend. Je kon er dus niet rechtstreeks uit drinken. "Qua vormgeving was er niets bijzon ders aan," aldus Mienke Simon Thomas, mede-auteur van het begeleidende tentoonstellingsboek Blik op Blik. "Een bierblikje zag er toen net zo uit als een half literblik sperziebonen. Aan dacht voor de grafische vormgeving van het blik dateert uit de jaren vijftig, toen de verpakking steeds belangrijker werd voor de verkoop." Bij Heineken® is de Slimlijn op blikgebied de nieuwste trend: 25 cl cans verkrijgbaar in vierpack met veel aandacht voor de esthetische verpakking. Amstel® is druk bezig met het blikje voor de gekoelde verkoop in de supermarkt. Een mooi designblik met thermografische inkt. Als de temperatuur onder de 7,5 °C komt, verschijnt er het woordje 'koud' op het blikje: klaar voor gebruik. Een andere trend is dat blik- producenten blikjes steeds vaker gaan customizen. Er worden speciale designs gemaakt voor bepaalde gebeurte nissen of evenementen. Zo was er vorig jaar bijvoorbeeld het AZ-kampioensdesign. Heineken doet dat bijvoorbeeld met EK's en WK's. En een van de nieuwste ontwikkelingen is het werken met tastiele inkt. Deze inkt voelt ruwer op het blikje en wordt nu wereldwijd ingevoerd. Thomas. Anno nu worden er jaarlijks maar liefst 150 biljoen treklipjes gemaakt! CHIQUE UITSTRALING Tot ongeveer 1975 bestonden blikjes uit drie delen: de bodem, het deksel en de bus of de romp. De naden werden gesoldeerd en later gelast. De blikjes van nu bestaan uit twee delen: een diep- getrokken bodem en een deksel. Dit leverde veel voordelen op voor de productie, maar was een nadeel voor de vormgeving. Bedrukken werd veel gecompliceerder. Blikjes zijn soberder geworden, al is dat volgens Petra van Boheemen juist positief. "Je mag het blik weer zien. Sterker nog, het metaal geeft een chique uitstraling. Denk aan de koffieblikken van Illy of de Heineken Slim- can." Het bierblikje anno 2010 verschilt enorm van dat van 1935. Petra van Boheemen: "De wanden zijn aanzienlijk dunner. En we hebben het nog altijd over bierblik, maar veel bierblikjes worden nu van aluminium* gemaakt." Vooral wat betreft de vormgeving wordt er nog volop ontwikkeld. Van Boheemen: "Er wordt nu geëx perimenteerd met blowvorming en andere shapingmethodes a la Karvan Cevitam. Kortom: de veranderingen zetten gestaag door." LIPJES In die periode waren er allerhande wedstrijden voor de vormge ving van verpakkingen. Eén van de beroemdste winnende ontwer pen is dat van Koen van Os, die in 1958 de prestigieuze Gouden Noot won voor zijn goudkleurige blikje Amstel-bier met ruitvor mige, zwart-rode etiket. Mienke Simon Thomas: "Strak, modernis tisch en absoluut vernieuwend. Het etiket was niet van papier, maar erop gedrukt." Acht jaar later kwam er nóg een belangrijke innovatie: de Amerikaan Ermal Fraze vond in 1966 het treklipje uit. "Nog niet zo gebruiksvriendelijk als tegenwoordig, maar het versnelde en vergrootte de populariteit van bier in blik," aldus *ln Nederland bestaan de meeste bierblikken echter nog wel uit staal. Voordeel: met magneten kunnen ze eenvoudig uit het huisvuil worden gescheiden, waarna het staal wordt hergebruikt.

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 19