et f 'WEET Jij HOEVEEL CALORIEËN ER IN EEN GLAS BIER ZITTEN?' fc** $1 W Directeur Aafje Sierksma: "Wist je dat een handje pinda's meer calorieën bevat dan een glas bier?" chips en andere snacks bij te eten. kunnen de calorlcCn aardig oplopen. Een handje pinda's geeft meer calorieën dan een glas bier - en dat weten veel mensen niet." Maar er staat nog veel meer op stapel. Er komt een website, een symposium, er zijn plannen voor gastcolleges bij diëte- tiek-opleidingen en er bestaan ideeën voor wetenschappelijk onderzoek. "We zijn bijvoorbeeld nieuwsgierig naar de psychosociale aspecten van verant woorde bierconsumptie: wat doet dat met je gemoedstoestand en wat heeft het voor een effect op je gezondheid?" KRITIEK Gaan wetenschap en commerciële belan gen niet botsen? Dal was de kritiek bij de oprichting van het Kennisinstituut. Frans Kok. hoogleraar Voeding en Gezondheid aan de Wageningen Universiteit, is een van de betrokken wetenschappers bij het Kennisinstituut. Hij vindt de kritiek wat overdreven. "Als je als wetenschapper gewoonte past In een gezonde levensstijl. Alcohol is een natuurlijke stof met een sterk effect op de gezondheid. Matige drinkers hebben ten opzichte van niet- drinkers zo'n 20 tot 30 procent minder kans op hel krijgen van hart- en vaatziek ten en ouderdomsdiabetes. Bier is ook nog goed voor de botten, door bepaalde stof fen die in hop en gerst zitten." DE BIERWIJZER Het blijft een hardnekkig misverstand dat in bier veel calorieën zitten. Daarom ontwikkelde het Kennisinstituut Bier vorig jaar de Bierwijzer: een hulpmiddel in de vorm van een opvouwbaar bier viltje dat in één oogopslag weergeeft waar de calorieën tijdens een drankje en een hapje vandaan komen. "In een stan daardglas alcoholhoudende drank zitten rond de 100 kilocalorieën." legt Aafje Sierksma uit. "Een glas bier levert dus evenveel energie als een glas wijn of een glas gedistilleerd. Maar door er pinda's. ia Heincken nl magazine (5| jmtdtwcrktr Bedrijfsbureau: "too calorieën? Als Je nagaat dat een man 2500 calorieën per dag mag en een vrouw 2000 dan zou dat wel ongeveer moeten kloppen. Alhoewel, bij nader Inzien denk ik dat het er wel 150 zijn." Jerry Dasilva (44). operator Verpakken: "Ik denk dat er aardig wat calorieën In een biertje zitten, met al die suiker». Ik denk dat ik 6 tot S blikjes per jaar drink. Eigenlijk drink ik alleen bier als ik een pittig gekruide maaltijd heb genuttigd." Erwln Lunshof (37). buslnesscontroller: "Geen flauw idee. Met dat soort dingen ben ik helemaal niet bezig. Als ik moet gokken denk ik dat er meer calorieën in een frietje zitten dan in een biertje. Ik hoop ook minder dan In een colaatje.*

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 5