"Pils is een dorstles- ser. Speciaalbier is genieten. Dat geldt zeker voor bockbier.^ WAAR KOMT DE BOCK VANDAAN? Brouwerij: Brand (Nederland) Alcoholpercentage: 7,5% Smaak: Krachtig met fruitige en kruidige neus. Bijvoorbeeld bij wiidgerechten een waardig altenatief voor rode wijn. Brouwerij: Graz-Puntigamer, Brau Union (Oostenrijk) Alcoholpercentage: 6% Brouwerij: Affligem (België) Alcoholpercentage: 9% Smaak: Zoet, krachtig en Smaak: Een karamel-noot en hoppig, met een frisse een licht bittertje op de tong. afdronk. Brouwerij: Amstel (Nederland) Alcoholpercentage: 7% Smaak: Karamelmoutig met subtiele hopbitterheid. Nasmaak is kruidig, verwarmend. voor de feestdagen zoensbier is. We maken het niet continu. Je kunt daardoor niet langzaam iets opbouwen. Als we Heineken brouwen, gaat het over twintig batches per week. Dat zijn dus ook twintig metin gen per week. Bij bockbier heb je dat niet. Het moet er in een keer staan." Alles draait om een goede vertaalslag van grondstoffen naar processen, aldus Van Zoggel. "Heel belangrijk zijn de analyses van de grondstoffen. Op basis van die cijfers probeer je in te schatten hoe je moet brouwen. Waar moet je bijsturen? In het maischeproces kun je bijvoorbeeld een rustmoment op een bepaalde temperatuur inbouwen. Dat verandert de volmon digheid van het bier. Het is soms maar een kwestie van minu ten. Je kunt van een grondstof als karamelmout meer toevoegen dan het jaar ervoor. Wat het spannend maakt, is dat alle aanpassingen direct in het groot worden uitgevoerd. We maken geen proefbrouwsels. Als we bockbier maken, praatje over serieuze hoeveelheden. De eerste batch is al meteen duizend hectoliter. Soms stuur je op de tweede batch iets bij. Dan moetje denken aan kleur of bitter, maar dat zijn nooit grote wijzigingen." FEESTELIJK ROBIJNROOD Iedere brouwer kan variëren op het thema bockbier, maar een aantal regels staat vast. Het is een traditioneel donker bier waarvan de sterkte wettelijk is vastgesteld. Die sterkte wordt bepaald door het stamwortgehalte. Stamwort zegt iets over de hoeveelheid opgeloste stoffen die voor de gisting in het bier aanwezig zijn. "Iedere brouwer wil een robijnrood bier met een stamwort groter dan 15,5 met een volle, iets gezoete smaak. Die smaak varieert. Heineken Tarwebok is zoeter dan Amstel Bockbier. Daarmee spreek je verschillende doelgroepen aan. In het algemeen is de echte bierliefhebber vooral gecharmeerd van het wat minder zoete bockbier." A Onafhankelijk bierkenner Hans Giandorf tl Bockbier komt oorspronkelijk uit Duitsland. Einbeck was in de middeleeuwen een beroemde bierstad in Nedersaksen. Dit Einbecker bier werd al snel verbasterd tot ein Bock. In Neder land kwam in 1982 het eerste bovengistende bockbier op de markt. In 1983 was Amstel Bockbier het eerste bockbier dat op vat verkrijgbaar was. Inmiddels is bockbier, of bokbier zoals het ook wordt gespeld, een echt Nederlands bier. De meeste bokken worden in Nederland gebrouwen. De markt telt wel vijftig vaderlandse bockbieren. PrW i i r W W a Heineken nl magazine [15]

Heineken NL Magazine | 2009 | | pagina 25